Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín chce být připraven na sucho i povodně

Město připravuje Katalog adaptačních opatření v souvislosti se změnou klimatu. Jeho tvorba bude v kompetenci odborné firmy, prostřednictvím dotazníku se mohou k tématu vyjádřit i občané.

Povodně, sucho nebo jiné extrémní projevy počasí. Nový Jičín chce být na tyto negativní dopady změny klimatu lépe připraven a chystá opatření, která je mají zmírnit.  

“Město už dlouho dělá nějaká opatření proto, aby to klima ve městě bylo lepší, ale není to systematické. Takže jsme se rozhodli zpracovat Katalog adaptačních opatření, abychom věděli, co ve kterém místě se dá udělat proto, aby se ta situace zlepšila,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

V poslední době už se podařilo například vybudovat tzv. průleh, tedy příkop na zadržení vody ve svahu nad Mateřskou školou v Hückelových vilách, nebo několik nových parkovacích míst, kterými dešťová voda může prosakovat do půdy.  

“Kdy v podstatě ty plochy nejsou hermeticky uzavřené, ale mají alespoň nějakou propustnost. Takže se dělají parkovací místa, která jsou částečně propustná z distanční dlažby nebo štěrková parkovací místa nebo štěrkové trávníky,” vysvětlila Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.  

Tento k přírodě šetrnější typ parkovacích míst město nechalo realizovat například u mateřské školy v Žilině, na ulici Palackého a Gregorova.   

“V plánu jsou parkoviště na Dlouhé ulici podél hlavní cesty. Tam bude distanční dlažba, tedy dlaždice jsou dál od sebe a voda může prosakovat,” podotkl Ondřej Syrovátka.   

Adaptační strategii zpracuje průzkumem terénu  specializovaná firma. Katalog bude hotov v červnu příštího roku. 

Promluvit do připravovaných opatření může i veřejnost prostřednictvím dotazníku. 

“Chtěli bychom od občanů získat zpětnou vazbu, aby nám sami řekli, kde nejvíce pociťují projevy extrému počasí. Takže nám mohou dát vědět místa, o kterých ví, že v Novém Jičíně jsou, a kde se ty problémy opakují,” sdělila Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

Formulář s pěti otázkami je zveřejněn na webu a Facebooku Zdravého města i Nového Jičína. Anketa bude přístupná do 23. října. V prvních dvou týdnech se doni  zapojilo asi 300 občanů. Pro dobrou vypovídací hodnotu by koordinátorka zdravého města přivítala ještě dalších asi 200 odpovědí. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy