Bezdomovectví věc veřejná

Radnice řešila během léta zvýšené množství stížností na chování bezdomovců, kteří přebývali na veřejných prostranstvích. K dané problematice teď Charita uspořádala přednášku a připravila i další opatření, například karty “zetka”.

Přednáška nazvaná Bezdomovectví věc veřejná měla v aule radnice osvětlit život lidí bez domova, jak se na ulici dostávají, proč nepracují a zda jim ostatní mají pomáhat. Na toto téma s lidmi diskutovali Jakub Marek, vedoucí katedry obecné antropologie Univerzity Karlovy, a zástupci zdejší Charity. 

“Beseda měla trochu reagovat na to, co se tady během léta děla. Byl tady pohyb s lidmi bez domova a lidé více reagovali na bezdomovce,” sdělil Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín. 

Radnice nechala v létě vyklidit několik míst, kde lidé bez domova na veřejných prostranstvích přebývali a zůstával po nich nepořádek. Pracovníci Charity se občany žijící na ulici ještě více snaží motivovat k změně životního stylu, nebo aby se uchýlili do azylového domu.

“Někdo má problém s tím, že nemůže do práce kvůli zdravotním důvodům, někdo je skutečně jen líný. A my se tyto situace snažíme rozklíčovat a pomoci těmto lidem se od toho dna odrazit,” reagoval ředitel Charity.

K tomu mají pomoci i nové karty “zetka”,  které Charita před nastávající zimou zřídila po vzoru Armády spásy. 

“Člověk, který je osloven člověkem bez domova, že nemá peníze na nocleh v noclehárně, tak může zakoupením “zetka” tu noc zaplatit,” sdělil Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín.

Karta “zetko” stojí 50 korun. K dispozici je v místě Charity v Azylovém domě. Pořídit za ni lze nocleh, sprchu, polévku a teplý nápoj 

Noclehárna byla v Novém Jičína otevřena v roce 2014. Je v ní 18 postelí pro muže a jeden pokoj se třemi lůžky pro ženy. Většině lidí je tu nocleh proplácen z dávek hmotné nouze. Někteří mohou být schopni zaplatit si lůžko z invalidního nebo starobního důchodu. “Zetko” má být pomocí pro ty, kteří ze systému z nějakého důvodu vypadli, třeba jen načas.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

Dnes 18:00 - 23:25
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Dalibor Seidler
Nový Jičín
od 14 740 Kč

Detail

Kurare, s.r.o.
Nový Jičín
od 13 400 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků