Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlčí máky a pieta. V Novém Jičíně uctili památku veteránů

Květ vlčího máku je neodmyslitelně spjat jako symbol se Dnem válečných veteránů. Objevil se také na klopách účastníků pietního aktu, kteří si tento významný den připomněli v Novém Jičíně.

Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, uznáván je celosvětově od konce 1. světové války. U pomníku Obětem válek na městském hřbitově uctili účastníky všech válečných konfliktů zástupci města, armády a legionářů. 

“Je to svátek, který byl původně vázán na konec první světové války. Bohužel naši republiku zatížila i druhá světová válka. Od roku 1945 je v naši zemi mír, ale bohužel války, které jsou součástí našeho světa, ať je to Bosna a Hercegovina, Irák, Afghánistán, ty nám produkují naše novodobé veterány. Proto tvrdím, nenechme si vzít naši svobodu, buďme hrdi na náš národ a buďme rádi, že u nás ty válečné konflikty nejsou,” reagoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

“I my se samozřejmě připojujeme k tomuto pietnímu aktu. Přivezli jsme mezi vás přivezli symbol dne veteránů, čímž je květ vlčího máku, který mám na levé klopě. Dovolte mi uctít památku všech padlých vojáků, všech bývalých válečných veteránů, ale nezapomeňme také na novodobé veterány,” uvedl Martin Bendík z Krajského vojenského velitelství v Ostravě. 

A zatímco veteránů z válečných konfliktů z posledních let přibývá, těch z 2. světové války je stále méně. Na Novojičínsku už je jich pouze pět. Mezi nimi devadesátiletá Dana Milatová. 

“Důležitá je svoboda, rodina, demokracie, a ta demokracie, to je vlastně zodpovědnost. Zodpovědnost ke svému životu a životu potomků. Důležité je také to, abychom žili bez boje, bez nevraživosti, dokázali udělat kompromis a domluvili se,” podotkla Dana Milatová, odbojářka 2. světové války. 

K uctění památky veteránů se v Novém Jičíně druhým rokem přidávají také členové historického vojenského klubu. 

“Jako Klub vojenské historie FENIX si tyto akce připomínáme už z toho důvodu, že ztvárňujeme historické ukázky z daného období. Je to pro nás čest uctít památku bojovníků, kteří za nás položili život, za tu svobodu, a vážíme si toho, že tady dnes jsme.Protože bez těchto lidí by to možná vypadalo úplně jinak,” přidal se Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín. 

Den válečných veteránů se v České republice připomíná od roku 2001. Zatímco v Česku jde pouze o tzv. významný den, ve Spojených státech je státním svátkem. 


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků