Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodák z Loučky zakládal vojenské letectvo

Odvážný pilot a hrdina z legií, to byl Robert Melč, rodák z Loučky. Výrazně se podílel na vzniku a organizaci československého vojenského letectva. Muzeum teď připomnělo 85. výročí jeho úmrtí.

Robert Melč se narodil 10. května v roce 1891  v Loučce v rodině mlynáře. Stal se z něj odvážný pilot a hrdina z legií. Zemřel před 85 lety, 20. listopadu 1934. Jeho osudem se v Muzeu Novojičínska blíže zabývá historik Jan Číp.  

“Absolvoval obecnou školu v Novém Jičíně, německou průmyslovku v Brně a pak byl odveden. Nejprve sloužil u dělostřelectva a pak prodělal letecký výcvik u Vídně ve známém leteckém středisku ve Fischamendu. V první světové válce byl nasazen v rámci 8. leteckého pluku na východní frontu, kde v roce 1916 přeletěl na ruskou stranu,” uvedl Jan Číp, historik Muzea Novojičínska. 

Vstoupil do legií, později přijal své druhé jméno Robert Lev Melč,přestoupil na pravoslavnou víru o oženil se. 

“V dubnu 1918 vydalo velení armády rozkaz, že ženatí vojáci důstojníci musí opustit československý armádní sbor. Takže odešel, ale brzy se vrátil, protože legie potřebovaly letce,  kteří by zajišťovali nejen bojové operace, ale i průzkum. Takže bojoval na Povolžské frontě. Od roku 1919 působil jako velitel letecké školy v Omsku, kde vypracoval první koncepci československého vojenského letectva,” doplnil  historik Muzea Novojičínska. 

V roce 1920 byl evakuován z Vladivostoku a vrátil se do Československé republiky. Ještě v Rusku byl povýšen na majora. O rok později vystoupil z armády a věnoval se podnikatelské činnosti.  

“Byla to chronická tuberkulóza, které podlehly 20. listopadu 1934 v nemocnici na Bulovce,” uzavřel osudy pilota  Jan Číp, historik Muzea Novojičínska. 

Jeho tělo při pohřbu vezli Prahou na trupu letadla a na poslední cestě jej provázela čestná vojenská stráž.. V Novém Jičíně  připomíná tohoto odvážného muže na létajících strojích krátká ulice v Loučce, v místě, kde stával mlýn jeho otce. 


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků