Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Audit doporučil radnici, co prodat a co opravit

Radnice nechala zpracovat audit ekonomické využitelnosti nemovitého majetku. Ten městu doporučil, které budovy si má ponechat a opravit je, a kterých se má naopak zbavit. Za nepotřebné označil například i Hückelovy vily.

Prověřit technický stav, využitelnost a rentabilitu zejména problémových budov ve správě bytového odboru města. To bylo zadání auditu, který si nechala zpracovat radnice.  

“Ten celkový stav našeho majetku z tohoto odboru je silně podfinancován. Zhruba jedna miliarda korun by musela být do toho majetku vložena, aby se dal do optimálního standardu,” sdělil výsledek auditu Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Kontrola se týkala bytových a části nebytových domů. Nezahrnovala objekty, ve kterých sídlí školská zařízení, ani komunikace a veřejné prostory v majetku města. 

“Na základě těchto kritérií vytvořili čtyři kategorie demolice, prodej, záchovná údržba a rekonstrukce,” doplnil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

Podle bytového a kontrolního odboru a auditorky města, kteří se na výsledné zprávě podíleli, by se totiž město mělo zbavit například i historických budov. 

“Jedná se zejména o Hückelovy vily, kde je politický dohoda koaličních stran na tom revitalizovat. V auditu byl tento objekt navržen k prodeji,” podotkl Václav Dobrozemský. 

Zlepšit hospodaření s nemovitým majetkem má také navýšení ceny za pronájem bytů.  

“Důvodem tohoto stavu je samozřejmě podfinancování, mezi které patří špatné hospodaření s tímto majetkem, ale také špatné hospodaření s bytovým fondem. Není možné v dnešní době vybírat například 16 korun za metr čtvereční,” reagoval Stanislav Kopecký.  

Na základě vypracované zprávy město připravuje demolice několika budov, které už jsou v neuživatelním stavu. 

“V letošním roce probíjá demolice rodinného domu na proluce ulic Holblíkova a Žižkova. V příštím roce plánujeme demolice garáží na ulici Žižkova a jednoho objektu v neutěšeném stavu na ulici U jezu v Žilině,” upřesnil místostarosta. 

Čtyři budovy město prodá. Například už hledá zájemce o koupi jednoho objektu na ulici Karla Čapka. Naopak opraví budovy, které jsou pro něj strategické nebo výnosné, například bývalý Dům sester na bytový dům K archivu. V příštím roce bude také pokračovat rekonstrukce tzv. Domu složek na ulici Sokolovská. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků