Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Happening na náměstí oživil i 17. listopad 1939. Na náměstí se střílelo a studenti nemohli do škol

Happening na náměstí, který se konal k 30. výročí sametové revoluce, oživil také dramatické události 17. listopadu roku 1939. Uzavření vysokých škola a vznik Mezinárodního dne studentstva tu připomněl ukázkou klub vojenské historie.

Na vysokou školu v době Protektorátu Čechy a Morava se na půl hodiny proměnila budova Staré pošty.  Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, jaké dramatické události budou za pár minut následovat. 

“Ukázka, která tady byla ztvárněna, byla připomenutí 80. výročí uzavření vysokých škol německými okupačními vojsky. Kdy z 16. na 17. listopad 1939 vyšla vyhláška, která uzavírala vysoké školy n atři léta. Samozřejmě ji Němci nedodrželi a vysoké školy byly uzavřeny až do konc edruhé světové války,” uvedl Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín. 

“Ten samotný výjem té ukázky se většinou odehrává před budovou vysoké školy, kdy dva němečtí vojáci zabraňovali vstupu studentům do budovy. Jelikož to nezvládali, tak jim přijela posila dlaších vojáků, kteří už situaci zvládli. Studenty do školy nepustili, a ty, kteří už ve škole byli, vyhnali ven,” popsal scénu Libor Chyba. Celkem 80 lidí. 

Scénář ukázky byl dílem zdejšího Klubu vojenské historie FENIX, jehož členové byli i hlavními aktéry děje. Civilisty a studenty představovali dále také herci Divadla bez portfeje, členové History klubu, Pin Up & Vintage Studia a žáci střední školy Educa. 

“Dobová ukázka, která tady byla ztvárněna, to jeden kub nemohl zvládnout. Byly tady pozvány další spřátelené historické kluby, vojáci na sobě měli různorodé uniformy, bylo tady četnictvo, byli tady studenti, byla tady spousta lidí, kteří se postarali o atmosféru, která navodila tehdejší atmosféru uzavření vysokých škol,” zdůraznil zástupce KVH FENIX. 

Na základě těchto dramatických událostí byl v roce 1941 vyhlášen Mezinárodní den studentstva. V českém kalendáři dnes, na základě událostí, které následovaly  v roce 1989, nese název Den boje za svobodu a demokracii.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků