Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín si zopakoval příjezd Václava Havla

Nový Jičín si u příležitosti oslav 30. výročí sametových událostí zopakoval také příjezd prezidenta Václava Havla. Výjev této události, která se odehrála před 20 lety, připravili na náměstí herci Divadla bez portfeje.

Václav Havel navštívil Nový Jičín 25. srpna 1999. Zavítal do zdejšího regionu kvůli konferenci věnované vysoké nezaměstnanosti. Prvního polistopadového prezidenta nyní ztvárnil v rámci oslavy 30. výročí sametových událostí herec Divadla bez portfeje. Ovšem stejně jako před 20 lety jej přivítal Pavel Wessely, tehdejší starosta města 

“Jsem rád, že jsem byl zrovna já u tohoto historického okamžiku. Občané Nového Jičína ho vítali bezprostředně, srdečně a stejně tak on reagoval. Ta spontánnost a otevřenost, tu mám stále v paměti,” zavzpomínal Pavel Wessely, emeritní starosta Nového Jičína. 

V Novém Jičíně strávil Václav Havel asi hodinu a půl. Obešel pěšky kolem části náměstí, z pódia promluvil k lidem a pak zavítal na Starou poštu, kde se konala tisková konference. Jako dárek si odtud odvezl klobouk. 

“Ano, byl to tmavě šedý klobouk. To si dobře vzpomínám. Bezprostředně si jej zkusil, nasadil na hlavu, ale pak už jsem ho nikdy v tomto klobouku neviděl. Asi nebyl kloboukový,” pousmál se Pavel Wessely. 

Pavel Wessely pak ještě prozradil jednu zajímavost, která s návštěvou bývalého prezidenta a s touto divadelní ukázkou po dvaceti letech souvisela. Při obou událostech měl on sám stejnou kravatu. 

“Tu kravatu jsem pak už dlouho nenosil a našel jsem ji ve svém kravatovém archivu. A jsem rád, že jsem si i tímto způsobem připomenul vzácnou návštěvu před dvaceti lety,”  podotkl bývalý starosta. 

Role Václava Havla se ujal Michal Šimčík, který nastudoval i jeho autentický projev z roku 1999. 

“Bylo to poprvé, kdy jsem měl někoho znázornit. Dělalo mi problém asi úplně všechno, jak hovořit, nastudovat si intonaci, ráčkovat, to jsem ani nezkoušel. Ale trénoval jsem pohyby bývalého pana prezidenta a všechno je docela náročné,” reagoval Michal Šimčík, herec Divadla bez portfeje.

Novojičínští divadelníci se do happeningu na počest 30. výročí sametové revoluce zapojili průběžně ve více ukázkách.  

“Měli jsme tři hlavní body, kde jsme vstoupili do toho programu. dělali jsme kompars v dobové ukázce z roku 1939, dále to byl příjezd Václava Havla  a nakonec hra Audience ve zkrácené podobě,” uvedl Viktor Dudák, režisér a herec Divadla bez portfeje. 

“Je to absurdní drama. Ta dramatická síla v to, díle samozřejmě je, ale na druhou stranu jsou tam nějaké humorné prvky. Říkali jsme si, že snad nebude tak na škodu, když trošičku tu hru sestříháme do plnohodnotné ukázky,” sdělil Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje. 

V aule radnice pak také herci četli z literárních děl Václava Havla. Spolu s nimi tu naopak asi úplnou Havlovu prvotinu prezentoval člen novojičínského History klubu. 

Divadlo Bez portfeje nastudovanou Havlovu Audienci odehraje v Novém Jičíně ještě jednou, a to v Beskydském divadle v únoru příštího roku. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků