Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 120 lety zasáhl město vídeňský šarm

Vídeňská kavárna s vídeňským životem, která zasáhla do společenského dění města před 120 lety. Řeč je o Kavárně Praha. Její kulaté výročí otevření na druhý svátek vánoční připomněl historik Muzea Novojičínska.

Kavárna Praha patřila na sklonku 19. století k prvním novostavbám v historické městské památkové rezervaci. Její vznik reagoval na vybudování císařské silnice, které procházela  i Novým Jičínem, a otevřela tak možnost rozvoje pohostinské činnosti. Cafe Heinrichshof, pojmenované po svém zakladateli Henrichu Hohlovi, bylo dokončeno v roce 1899. 

“Už při svém otevření 26. prosince 1899 vzbudil velké vášně a emoce - Nový Jičín má konečně pořádnou vídeňskou kavárnu. Hotel lákal svými reklamami různé druhy návštěvníků. Scházely se zde i novojičínské spolky a bylo to centrum kulturního, společenského i politického života,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.   

  Kavárnu postavila zdejší stavební firma Henricha Czeikeho  Hotelová část byla přistavěna zhruba o deset let později a může se chlubit prvky secese.  

“U nás v muzeu máme několik zajímavých nápojových lístků i vybavení, třeba příbory, které se používaly v Hotelu Praha s iniciály Henricha Hohla. Zajímavý byla i jeho manželka, Serafine Kröner, která pocházela z Vídně. Vyučila se ve slavném hotelu Astoria. Ve dvacátých letech už působila v Novém Jičíně a přinesla vídeňský šmrnc do našeho novojičínského hotelu a kavárny,” podotkl Radek Polách. 

V Hotelu a kavárně Praha pobývala řada slavných osobností. Bohužel se ale nedochovaly všechny návštěvní knihy. 

“Jednou z těch významných osobností, která navštívila Cafe Heinrichshof byl arcivévoda Evžen, známý představitel německého řádu, budovatel hradu Bouzov, Sovinec a dalších významných staveb,” prozradil pracovník muzea.  

Například zde byl v průběhu druhé světové války ubytován i japonský velvyslanec. 

“Byl to jeden z klíčových mužů, kteří předali, nechtěně, informace kódu Enigma spojencům. Byli to ale i další pravidelní hosté, ve druhé polovině 20 století to byl vnuk známého hudebního skladatele Matalíka, náš známý archeolog Emanuel Grepl, který byl známou postavičkou kavárny, a mnozí další,” pousmál se znalec novojičínské historie.   

Hotel a kavárna Praha, který je od roku 2013 majetkem města, slouží dodnes jako reprezentativní prostor  pro stěžejní společenské události.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků