Před 120 lety zasáhl město vídeňský šarm

Vídeňská kavárna s vídeňským životem, která zasáhla do společenského dění města před 120 lety. Řeč je o Kavárně Praha. Její kulaté výročí otevření na druhý svátek vánoční připomněl historik Muzea Novojičínska.

Kavárna Praha patřila na sklonku 19. století k prvním novostavbám v historické městské památkové rezervaci. Její vznik reagoval na vybudování císařské silnice, které procházela  i Novým Jičínem, a otevřela tak možnost rozvoje pohostinské činnosti. Cafe Heinrichshof, pojmenované po svém zakladateli Henrichu Hohlovi, bylo dokončeno v roce 1899. 

“Už při svém otevření 26. prosince 1899 vzbudil velké vášně a emoce - Nový Jičín má konečně pořádnou vídeňskou kavárnu. Hotel lákal svými reklamami různé druhy návštěvníků. Scházely se zde i novojičínské spolky a bylo to centrum kulturního, společenského i politického života,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.   

  Kavárnu postavila zdejší stavební firma Henricha Czeikeho  Hotelová část byla přistavěna zhruba o deset let později a může se chlubit prvky secese.  

“U nás v muzeu máme několik zajímavých nápojových lístků i vybavení, třeba příbory, které se používaly v Hotelu Praha s iniciály Henricha Hohla. Zajímavý byla i jeho manželka, Serafine Kröner, která pocházela z Vídně. Vyučila se ve slavném hotelu Astoria. Ve dvacátých letech už působila v Novém Jičíně a přinesla vídeňský šmrnc do našeho novojičínského hotelu a kavárny,” podotkl Radek Polách. 

V Hotelu a kavárně Praha pobývala řada slavných osobností. Bohužel se ale nedochovaly všechny návštěvní knihy. 

“Jednou z těch významných osobností, která navštívila Cafe Heinrichshof byl arcivévoda Evžen, známý představitel německého řádu, budovatel hradu Bouzov, Sovinec a dalších významných staveb,” prozradil pracovník muzea.  

Například zde byl v průběhu druhé světové války ubytován i japonský velvyslanec. 

“Byl to jeden z klíčových mužů, kteří předali, nechtěně, informace kódu Enigma spojencům. Byli to ale i další pravidelní hosté, ve druhé polovině 20 století to byl vnuk známého hudebního skladatele Matalíka, náš známý archeolog Emanuel Grepl, který byl známou postavičkou kavárny, a mnozí další,” pousmál se znalec novojičínské historie.   

Hotel a kavárna Praha, který je od roku 2013 majetkem města, slouží dodnes jako reprezentativní prostor  pro stěžejní společenské události.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků