Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čipy v tělech psů jsou jen číslem, bez jednotné databáze nic neříkají

Všichni psi v České republice už musí mít ve svém těle mikročip. Nařizuje to novela zákona. Podle novojičínského veterináře Milana Šturma se ovšem jedná o paskvil. Čip bez jednotné databáze je podle něj k ničemu.

Paní Anna z Nového Jičína je dlouholetou chovatelkou psů. Aktuálně má dva ohaře očipované už několik let, protože s nimi jezdí i na výstavy.

“Osobně si myslím, že je to skvělá věc, protože já psy očipované mám. Bohužel je pořád chyba, že není ten centrální registr, to je obrovská chyba,” míní chovatelka psů z Nového Jičína. 

Stejného názoru je i novojičínský veterinární lékař Milan Šturm. Podle něj nemá čip bez centrálního registru smysl. 

“Tady se opět projevil úředník, který v podstatě velice rozumnou a sofistikovanou věc naprosto totálně zprznil,” reagoval  Milan Šturm, veterinární lékař Nový Jičín.  

Databází, do kterých mohou majitelé patnáctičíselný kód z čipu svého psa zapsat,je totiž několik, a tato registrace není povinná. Samotný mikročip je podle veterináře naprosto nevypovídající. 

“Ta číselná řada vůbec nic neříká o tom, zda je pes očkován proti vzteklině, ani kdo je majitel, kde bydlí. Vůbec nic se z toho čipu nedozvíme,” podotkl veterinář. 

“Pro nás by to bylo úžasné, kdyby to opravdu fungovalo, kdyby byla jedna databáze, kde by byli evidováni všichni ti očipovaní pejsci. Protože tak bychom majitele opravdu rychle dohledali,” říká Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Jednotnou databázi slibuje stát do dvou let. 

“Pokud splní, to co slibují, že do dvou let bude i ten registr, tak já si myslím, že to pak bude úžasná věc,” konstatovala jedna z novojičínských chovatelek. 

Pokud ale nyní pes očipován není, hrozí za to majitel pokuta až 50 tisíc korun. Kontrolu provádí Státní veterinární správa. Podle zákona musí mít zvíře mikročip pod kůží do tří měsíců od narození. Smyslem této formy identifikační známky má být snadnější návrat zatoulaných zvířat majitelům a zamezení chovům v nelegálních množírnách. 

“Mně to připadá, že to tzv. množírny vůbec neřeší. Je tam podmínka, že pes musí být očipovaný do tří měsíců, jenomže štěňata se prodávají už od dvou měsíců,  takže je tam vlastně měsíc prodleva,” krčí rameny paní Anna. 

Než se podaří jednotnou databázi zřídit, přišel  Milan Šturm s návrhem, zda by registraci čipů alespoň novojičínských psů, mohla vytvořit zdejší radnice. 

“Je to v podstatě využití stávající databáze chovatelů psů, kterou města má a využívá ji pro vybírání poplatků. A do této databáze by akorát přibylo číslo toho čipu,” sdělil Milan Šturm. 

Později, tedy snad za dva roky, by už pak stačilo tuto místní evidenci zavést do centrální.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy