Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 220 lety přijel Suvorov, poklonil se Laudonovi

Před 220 lety navštívil Nový Jičín významný vojevůdce Alexandr Suvorov. Přespal na Staré poště a poklonil se tu památce svého druha v mnoha bitvách - polního maršála Laudona, který v tomto městě zemřel.

Neporažený stratég a vítěz více než 60 klíčových bitev 18. století - ruský vojevůdce Alexandr Suvorov navštívil Nový Jičín před 220 lety, tedy v roce 1800. Byla to jeho druhá a poslední návštěva tohoto města.  

“Ruská armáda v roce 1799 vytáhla na pomoc svým spojencům do Itálie, na pomoc Rakousku, Protáhly se zde čtyři ešalony ruských vojsk. Suvorov tehdy jenom projel Novým Jičínem a až v tom roce 1800, kdy se navraceli zpět do Ruska,  tak se zde ubytoval,” uvedl Radek Polách, historik. 

Bylo to přesně 6. února a strávil noc na dnešní Staré poště.   

“Připomněl si zde taktéž památku svého spolubojovníka, polního maršála a taktéž generalisima Ernstem Gideonem von Laudon. bylo to deset let poté, co polní maršál zde v Novém Jičíně zemřel. A Alexandr Suvorov do svých pamětí zapsal tuto připomínku své návštěvy v Novém Jičíně,” podotkl Radek Polách.  

Nicméně kolem způsobu, jakým Suvorov uctil Laudonovu památku v Novém Jičíně, kolují i zvláštní příběhy. Údajně tu měl navštívit i Laudonův hrob. 

“Podle legendy, kterou sepsal jeho blízký spolupracovník, tehdy ovšem už nasazený agent ruského cara, který měl tohoto populárního vojevůdce dozorovat,  tak ten popisuje, že Suvorov navštívil také hrob slavného Laudona zde v Novém Jičíně. Na tom náhrobku měl spatřit spoustu různých ocenění,které posbíral tento maršál. A měl přihlásit: Až já zemřu, chci jen obyčejný kámen a na něm bude napsáno Zde leží Suvorov,” konstatoval Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín. 

Ovšem je známo. že Laudon byl ve  skutečnosti po úmrtí převezen na svůj zámek v Hadersdorfu u Vídně a pohřben v prostém hrobě v jeho parku. 

Naštěstí se také dochoval dopis, který Suvorov píše svému příteli do Ruska, který vše uvádí na pravou míru. 

“Navštívil jsem místo, kde zemřel Laudon. Prolil jsem nad ním slzy. Je to lidský osud, doslova píše. Tedy navštívil dům, který je za námi, kde se už tehdy patrně nacházela také pamětní deska, protože to místo bylo uctíváno a všechny slavné návštěvy Nového Jičína tento dům, toto památné místo také navštívily,” doplnil Jaroslav Zezulčík. 

Oba válečníci byli blízcí přátelé, mnohokrát se setkali při bojích proti Prusům a Turkům.  Maršál Suvorov umírá ještě v témže roce 1800 v květnu v Petrohradě. A připomeňme ještě jedno aktuální datum - Laudon se narodil 13. února 1717. V Novém Jičíně jej od roku 1990 připomíná busta a pamětní deska. V roce 2017 k 300. výročí narození slavného vojevůdce přijelo do Nového Jičína dokonce 52 potomků rodiny Loudonů a odhalili novou bustu svého předka, která byla k této příležitosti odlita z bronzu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy