Před třiceti lety byl Dalibor Norský jeden z hlavních strůjců toho, že právě z Frenštátu pod Radhoštěm se začali sovětští vojáci stahovat jako první z celé republiky. Byl hlavním vyjednavačem se sovětskou posádkou
“To bylo tím, že jsme se do toho pustili hned a sami. Na nikoho jsem nečekali a byl to také tlak občanů,” podotkl Dalibor Norský, spoluzakladatel frenštátského Občanského fóra.
“Co se mi vybavuje? Obrovská úleva, že se najednou otevřela možnost, že by okupanti mohli zmizet z našeho města. Že je to to tak blízko, až se tomu nechtělo věřit,” zavzpomínal Karel Míček, spoluzakladatel frenštátského Občanského fóra.
První vlak plný vojenské techniky vyjel z frenštátského nádraží po 22 letech okupace 26. února 1990, poslední 13. března.
“To byl pocit plný radosti a hrdosti. Nádherný pocit.. Frenštát byl volný, První město v Evropě, které se zbavilo posádky, a byla to naše zásluha,” konstatoval Dalibor Norský.
Stopy po sovětských vojácích tu ale zůstaly ještě dalších deset let. Zanechali za sebou zdevastované objekty a kontaminovanou půdu.