Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mor, cholera a tyfus. Těmto nákazám už Nový Jičín čelil

V době epidemie koronaviru novojičínský historik Radek Polách připomněl i mnohem horší okamžiky, kterým lidé v minulosti čelil. Byly to nákazy cholery, tyfu a zejména morové rány. Před těmi chrání Nový Jičín už 310 let mariánský sloup.

Významnou památkou historického centra Nového Jičína je mariánský morový sloup. Připomíná  

vlny smrtící nákazy, které město v minulosti několikrát zasáhly. Ta nejhorší přišla před 340 lety.  

“Velmi silná byla v roce 1680, kdy se na místě uprostřed tohoto náměstí hromadila těla mrtvých, nakažených na základě morové epidemie,” uvedl Radek Polách, historik.   

Manželé Tomáš a Judita Štircníkovi se tehdy rozhodli věnovat městu peníze na postavení mariánského sloupu, který měl Nový Jičín chránit před dalšími morovými epidemiemi. Vysvěcen byl v roce 1710.

“Bohužel tento morový sloup nezabránil příchodu další morové epidemie o pět let později v roce 1715. Město zasáhla obrovská morová rána. Tehdy zde podle odhadu historiků žilo kolem 2 700 obyvatel a každý den umíral jeden člověk,” podotkl historik. 

Následovaly nákazy skvrnitého tyfu nebo cholery. Už tehdy ale lékaři přišli na to, že nejlepší obranou je hygiena. To byl na konci 19. století i hlavní důvod vybudování městského vodovodu a nemocnice. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy