Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska láká na abstrakci, bankovky a jezuity

V Žerotínském zámku už také znovu fungují všechny návštěvnické okruhy a stálé expozice postupně doplňují nové výstavy. Jsou to například díla výtvarné skupiny In signum nebo grafické návrhy bankovek z doby první republiky.

Muzeum Novojičínska také znovuotevřelo Žerotínský zámek a v něm postupně vzniká hned několik nových výstav. 9. června zde byla zahájena prezentace abstraktních maleb a plastik 10 členů Výtvarného spolku In signum. A na konci stejného měsíce, 28. června, zve muzeum na další zajímavý počin s názvem Bedřich Fojtášek - Dílo, které platilo.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “V Rytířském sále se připravuje instalace výstavy věnované dílu Bedřicha Fojtáška, grafika a umělce, který se podílel v období první republiky na grafických návrzích, které se tiskly na bankovkách a používaly se na platidlech.”

Tato výstava se zrodila ve spolupráci se Státním tiskárnou cenin. Otevřená bude do poloviny října. A také název další expozice, Černé roucho, pro jejíž realizaci shromažďuje muzeum materiály už několik měsíců, naznačuje nevšední zážitek.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Bude to výstava, kterou pořádáme ve spolupráci se státním okresním archivem v Novém Jičíně a Národním památkovým ústavem v Ostravě. Výstava se zaměří především na duchovní působení členů jezuitského řádu v Novém JIčíně v období od příchodu jezuitů do města v roce 1624 až do zrušení řádu v roce 1774.”

Zájem veřejnosti si muzeum slibuje rovněž od trochu tajemného dlouhodobějšího projektu Akta mytologika, který představí legendy z prostředí Kravařska. Ten zahájí prvním ročníkem v září.

Kromě Žerotínského zámku muzeum po koronavirové krizi otevřelo i některé své další pobočky, například v Příboře, Frenštátě pod Radhoštěm, Zámek Kunín nebo nově zrekonstruované Muzeum Šipka ve Štramberku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy