Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bolestí ke spáse aneb flagelanti na Novojičínsku

V dobách dávných se pandemie na rozdíl od té dnešní řešily úplně jinak. Ti co byli nakloněni víře se domnívali, že většinou stačí na skolení nemoci sebebičování.

Téma víc než aktuální pro dnešní dobu. Flagranti neboli sebemrskači se vyskytovali i na Novojičínsku. Klub rodáků a Muzeum Novojičínska uspořádali na toto téma přednášku, která je pro toto období tak trochu spřízněnou.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: Je věnována přednášce, která se nazývá Bolestí ke spáse-flagelanti v náboženské kultuře středověku a raného novověku.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: Byli to právě flagelani, nebo ti, kteří se dobrovolně bičovali a nesli tak na svých tělech bolest za okolní hříšné křesťanstvo a nedošlo nám o jak aktuální téma se jedná.

Flagelant, označuje přívržence hnutí ve středověku, kteří se na veřejnosti bičovali a chtěli tak nabádat své spoluobčany k pokání před nadcházejícím soudem světa.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: Bych chtěl vysvětlit posluchačům, kde se flagelace v rámci křesťanské kultury vzala, především v sedmnáctém s osmnáctém století se budeme přesouvat na půdu zdejší.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: My se těšíme, že zaujme nejen naše členy, ale i ostatní obyvatele města Nového Jičína, kteří se o historii zajímají.

V Novém jičíně prameny toto hnutí nezaznamenali. Nejbližší procesí se odehrávalo ve Štramberku u kopce Kotouč.
Jakub Děkan & band + Kofe-In / dvojkoncert

14.08. 20:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

Horká kaše/ Letní open –air show

15.08. 20:00
Nový Jičín, Amfiteátr Skalky, Nový Jičín

Novojičínské Od-dechovky - festival dechových hudeb Nový Jičín

16.08. 13:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

STRABAG a.s. - okres NJ
Šenov u Nového Jičína
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 90 do 110 Kč/hod.

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Odry
Odry
od 88 do 88 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků