Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vraky více než půl roku bez technické z ulici mizí, proces komplikují vozy bez majitele

Z ulic a parkovacích ploch města postupně mizí autovraky. Radnice se pustila do radikálního boje s vozidly, kterým před půl rokem propadla technická způsobilost. Proces komplikují automobily bez zjištěného majitele.

V ulicích Nového Jičína aktuálně zabírá potřebná parkovací místa 13 autovraků. Stejný počet už se městu od počátku roku podařilo vyřešit po dohodě s majitelem nebo odtáhnout a zlikvidovat.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dalších osm vozidel máme v řešení, kdy komunikujeme s majiteli. Bohužel u těch ostatních vozidel je majitel buď neznámý, nebo z vozidel byly odstraněny všechny identifikační znaky, takže pátráme po tom, kdo byl posledním registrovaným vlastníkem, což je velmi problematické. Tady používáme legální institut otevírání vozidla, následně odtah a zvrakování.”

Za autovrak byl označen například červený Ford stojící v ulici U Grasmanky, blokuje tady oblíbené parkovací místo, protože v celé této ulici mohou řidiči stát bez omezení zdarma. Další podobná vozidla s propadlou technickou kontrolou více než půl roku najdeme na ulici Divadelní, Smetanovy sady nebo Revoluční.

Řešení autovraků usnadňuje městům novela příslušného zákona, která vstoupila v platnost letos v dubnu. Ta přesně definuje, že vrakem je vozidlo s propadlou technickou způsobilostí více než šest měsíců, a lze jej pak legálně z veřejných prostranství odstranit.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Zřídili jsme pracovní skupinu, ve které je majetkový správce komunikací, dopravka městského úřadu, a nedílnou součástí je také městská policie.”
Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Strážníci, pokud zaznamenají nějaké vozidlo, vylepí na něj výzvu a pokusí se kontaktovat majitele. Pokud jsme úspěšní, vozidlo z ulice zmizí, pokud jsme neúspěšní, předává se podnět na odbor správy majetku, která provozovatele vozidla obesílá výzvou. Pokud dotyčný po dvou měsících nereaguje, je teď nově podle zákona možnost vozidlo odtáhnout.”

Pokud se vlastník neozve ani po dalších třech měsících, může město vůz, buď prodat ve veřejné dražbě, většinou jej ale, vzhledem k jeho špatnému technickému stavu, nechat zvrakovat.

Libor Macíček, vedoucí odboru dopravy, MěÚ Nový Jičín: “od 1. dubna platí nová právní úprava, ta se týká jak odtahu vozidel při čištění komunikací, tak odtahování autovraků. My jako odbor dopravy vystupujeme jako příslušný silniční správní úřad a na základě vlastníka pozemní komunikace nařizujeme buď ohledání vozidla nebo přímo odtah na autovrakoviště a jeho konečnou likvidaci.”
Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Můžu říct, že ta situace je stabilizovaná, za dobu prázdnin jsme zaevidovali dva nové případy, které se průběžně řeší.”

V situacích, kdy je známý vlastník odtaženého vozidla, vymáhá po něm město zaplacení výdajů, vraky bez zjištěného majitele likviduje na své náklady.

Radnice teď také zajistila občanům města možnost bezplatné ekologické likvidace starých vozů. Ojetiny lze odevzdat v týdnu od 7. do 11. září na autovrakovišti v Šenově u Nového Jičína na Jeremenkově ulici. Podrobné informace jsou na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy