Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volby do kraje v Novém Jičíně: vyšší účast a tři posty zastupitelů

Nový Jičín bude mít v novém krajském zastupitelstvu tři členy. Rozhodl o tom výsledek hlasování, do kterého zasáhlo také téměř 35 procent voličů z tohoto města. Zájem o krajské volby zde byl o něco vyšší než před čtyřmi lety.

Úderem 14 hodiny začaly v pátek 2. října pro novojičínské občany starší 18 let volby do krajského zastupitelstva. Vůbec poprvé se místem hlasování hned pro dva volební okrsky stala Základní škola Komenského 68. Nahradila dosavadní místnosti v budově krajské veterinární správy a domově důchodců na Hřbitovní ulici.

voliči v Základní škole Komenského 68: 
“Je to privilegium, jdu k volbám už podruhé. Myslím si, že je to důležité, protože člověk by měl říct svůj názor na to, co si myslí o tom, kdo zde bude včele. Pro mně je to velmi důležité.”
“Já si myslím, že krajské volby jsou docela důležité, protože se v nich také točí peníze, a velmi rád podpořím ty politiky, o kterých si myslím, že je dobře rozdělí.”
“Každé volby jsou důležité. Já si myslím, že každý normální člověk by měl jít volit. Tím vyjádří svůj názor.”

Pro osoby v karanténě a kovidové izolaci byl v Novém Jičíně zřízen tzv. drive-in. Hlasovat z auta mohli v bývalém areálu Telecomu na Hoblíkově ulici, a to již s předstihem ve středu 30. září. Toto místo sloužilo pro voliče z území celého okresu.

Je sobota, dvě hodiny odpoledne, a volby pro Novojičíňáky definitivně končí. I členové komise, která sídlí na střední Mendelově škole, mohou dvoudenní maraton zrekapitulovat a začít sčítat hlasy.

Emilie Mrštíková, místopředsedkyně okrskové volební komise č. 6, Nový Jičín: “Volby proběhly poklidně, lidé přicházeli po celou dobu průběžně, dodržovali rozestupy a pokyny volební komise. Sundávali roušky pro identifikaci a vše brali s humorem. Jedinou výjimkou bylo, když se jednomu pánovi nelíbilo, že se mu kontrolovala platnost občanského průkazu. Měl výhrady, ale nakonec odvolil v pohodě.”

Bez větších komplikací proběhlo hlasování i v dalších 21 místních okrscích. Nahlášeny byly pouze dva incidenty. V jednom případě se domáhala výkonu volebního práva volička, která byla hospitalizována v nemocnici a neměla vyřízen voličský průkaz.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Druhý případ byl na škole Educa. Tam volební okrskovou komisi navštívila Policie České republiky s tím, že jim přišel anonym, že jeden z členů komise neměl správně nasazenou roušku. Nás policie doteď nekontaktovala, takže nevíme, jakým způsobem to budou řešit, protože se jednalo o anonym.”

Samotné sčítání hlasů bylo bezproblémové, poslední volební okrsek odevzdával výsledky těsně po 17 hodině.

Volební účast v kraji byla 32,71 procent. Nový Jičín na tom byl lépe, a to i ve srovnání se situací před čtyřmi lety.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: ”V roce 2016 bylo 30,23 procent voličů, v letošním roce to bylo 34,82 procent. Došlo k nárůstu, myslíme si tedy, že lidé mají zájem volit.”

Volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO s necelými 26 procenty hlasů. Druhá skončila koalice ODS a TOP 09 se 14,29 procenty a třetí Piráti s výsledkem něco přes 13 procent.

V krajském zastupitelstvu bude mít Nový Jičín 3 zástupce. Stanislava Kopeckého z hnutí ANO, Václava Dobrozemského za ODS a Jaroslava Dvořáka za sociální demokracii.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků