Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín opravuje dům, který v sedmdesátých letech odolal demolici

Nový jičín pokračuje v postupné rekonstrukci historického domu, který osamoceně stojí mezi moderní zástavbou u autobusového nádraží. Je to jediná budova, která v této lokalitě odolala demolicím ze sedmdesátých let.

Ojedinělá historická budova u autobusového nádraží a supermarketu u centra Nového Jičína sice není památkově chráněná, ale protože se nachází v ochranném pásmu městské památkové zóny, přistoupila radnice k citlivě rekonstrukci rozdělené na několik etap. V té první dostal dům nová okna, nyní začala oprava střechy včetně krovů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednotlivé etapy jsou financovány výhradně z vlastních zdrojů města. Ta letošní etapa vyjde město na 2,8 milionu korun včetně DPH. Staveniště bylo předáno začátkem září a v průběhu ledna by měla být rekonstrukce dokončena.”

Vnitřní prostory domu jsou především pronajaty jako kanceláře, z velké zčásti také pro sociální služby. V počátku 2. poloviny 19. století to ovšem bylo sídlo Preisenhammerů, majitelů významné textilní továrny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zhruba v roce 1848 si v těchto místech začal Johann Nepomuk Preisenhammer začal stavět velkou továrnu. Vystavěl také své sídlo luxusní sídlo, které bylo přímo před vstupem do této továrny.”

Po válce znárodněný komplex byl v roce 1977 odstřelen a zmizel z povrchu zemského. Místo něj stojí autobusové nádraží. Demoličním snahám odolala jen tato vila.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to historický objekt. nachází se v ochranném pásmu městské památkové rezervace, čili postupujeme i v součinnosti s orgánem státní památkové péče.”

Revitalizace domu by měla být dokončena novou fasádou v roce 2022.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků