Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

KULTURNÍ OKÉNKO: Historie Frenštátska zaveze návštěvníky až za moře

Prostřednictvím kulturního okénka dnes na úvod nahlédneme do jedné z poboček Muzea Novojičínska, která se nachází ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Ve třech patrech bývalé školy je hned devět stálých expozic.  Mapují zdejší mikroregion z pohledu historie, řemesel, etnografie, přírody a umění. Zcela výjimečnou je ovšem prezentace s názvem Tam za mořem, která přibližuje dějiny zdejších vystěhovalců.

Martin Trubač, Muzeum Frenštát pod Radhoštěm: “Většinou to byli chudí tkalci, kteří ve druhé polovině 19. století z ekonomických důvodů odcházeli z tohoto kraje a směřovali do Ameriky, především do Texasu. Při prohlídce této expozice narazíte na zajímavá osobní svědectví, můžete se projít po palubě imaginární lodi nebo nahlédnout do zákoutí texaské farmy s autentickými předměty, které naše muzeum získalo od krajanů v Americe.”

Návštěvníci výstavy se mohou seznámit s příčinami emigrace a s tím, jak strastiplná mnohdy byla pro tyto obyčejné lidi plavba přes oceán.

Prostoru pak dominuje vůz na sběr bavlny, která sloužila k základní obživě emigrantů, a také lebka dlouhorohého skotu, který chovali. Jsou zde ale rovněž předměty, které dokumentují jejich všední život v komunitních osadách. Ty dodnes nesou názvy jako Frenštát, Praha, Frýdek a podobně.

Martin Trubač, Muzeum Frenštát pod Radhoštěm: “Tamní vystěhovalci se především snažili o to, aby si jejich děti udržely kontakt s mateřským jazykem. Proto zakládali české školy- Dokumentem této školy zvoneček ze školy, která nesla jméno lokální hory Radhošť.”

Výraznou atraktivitou muzea je dále expozice představující tkalcovské stavy a barvířskou dílnu na výrobu modrotisk.

Martin Trubač, Muzeum Frenštát pod Radhoštěm: “K zajímavostem našeho muzea patří také soubor 24 malovaných terčů, upomínají na historii místního střeleckého spolku, nebo také unikátní sbírka knoflíků a broží.”

Frenštátské muzeum rovněž nezapomíná na dokumentaci beskydské přírody a významných rodáků, například autora slavné sochy Radegasta Albína Poláška nebo olympijského vítěze ve skoku na lyžích Jiřího Rašku.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků