Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Javorník udržuje lidové tradice 65 let, výročí oslaví příští rok

Soubor lidových písní a tanců Javorník se věnuje zachování folklorních tradic regionu 65 let. V současné době má dospělou část a dvě dětské skupiny. Zatančit si na oslavu svého výročí bude ale moci až příští rok.

Počátky Souboru lidových písní a tanců Javorník sahají k roku 1955, kdy vznikl jako dětský Javorníček na škole Komenského 68 zásluhou učitelky Emílie Císařové. Jedněmi z prvních členů byli příslušníci rodiny Válků, například i dnes stále aktivní Jiřina Boková.

Jiřina Boková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Já jsem se přidala do sboru v roce 1957, kdy ve škole začal ten kroužek vést pan profesor Hubálek. Tenkrát do toho byla velká chuť. Když bylo třeba, tak jsme nacvičovali i ve vyučování, sezval nás do tělocvičny a měli jsme nácvik. Hodně jsme jezdili po okolí, takže soboty neděle jsme prožili s Javorníčkem.”

Javorníček také podnikal putovní výjezdy, jejichž účelem byl sběr lidových písní, tanců a zvyků přímo od pamětníků z oblasti Velkých Karlovic.

Jiřina Boková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “To začalo v roce 1964, kdy jsem zapojila i rodiče, že jsme jezdili na ty Valachy a tam jsme dělali průzkum po obyvatelích, záznamy písniček a povídali jsme si, jak se co tancovalo.”

Sesbírané lidové tance a písničky z Valašska tvoří stále základ repertoáru souboru. Ve stejném období přizvala paní Jiřina do sboru i svého bratra Svatoslava, který je už dlouhá léta jeho uměleckým vedoucím.

Jiřina Boková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Líbil se mu hrozně odzemek, tak se začal s těma velkýma chlapama učit ten odzemek.”
Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Sestra mě dotáhla…, ne tak se to nedá říct, prostě šel jsem se svou sestrou do souboru a od té doby se to se mnou táhne dál. I základní vojenskou službu jsem absolvoval ve vojenském souboru Jánošík v Brně, kde jsem chytil velkou praxi sólového i párového tanečníka.”

Po vojně absolvoval lidovou konzervatoř a souboru se začal věnovat profesionálně. Děti z původního Javorníčku odrostly a vznikla také dospělá odnož Javorník. Před pár lety ještě přibyl přípravný Rozmarýnek, který funguje při Středisku volného času Fokus.

Soubor vystupuje při společenských akcích, jarmarcích a festivalech doma i v zahraničí. Za dobu 65 let činnosti navštívil například Maďarsko, Lucembursko, Německo, Francii, Itálii a Polsko.

Kromě jiného také napomáhá uchování lidových tanců z Kravařska a spolupracuje s krajanským německým spolkem.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Je to právě proto, že jsme tady už zůstali sami. Tady se prolíná Kravařsko a Lašsko. Takže my neděláme jen Kravařsko, které v současné době děláme ve spolupráci s Němci, ale děláme i Lašsko, třeba Štramberské tance. Je to proto, že ty soubory, které tu dříve byly, všechny zanikly. Zůstali jsme jen my a naší povinností je tady to udržovat.”

Oslavit své 65 leté výročí bude ale moci Javorník vzhledem k aktuální situaci až v příštím roce. Na 13. února připravuje Valašský bál, plánuje výstavu v Návštěvnickém centru a vzpomínkový pořad.
R cars prodej s.r.o. - provozovna
Bílovec
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků