Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lesní divadlo v Novém Jičíně se sice opravuje, ale zachová si své stáří

Po několika letech snahy dobrovolníků a města se podařilo zastavit rozpad kamenného divadla v Novém Jičíně. Stěžejní stavební zásah, který zde právě probíhá, téměř celý zaplatí dotace. Spočívá v zakonzervování zídek a opravě hlediště. Nesmí narušit přírodní ráz areálu.

náletových dřevin a hrozilo, že zanikne. Před čtyřmi lety se do jeho záchrany pustili dobrovolníci, podpořilo je město. Teď na podzim začaly stěžejní záchovné práce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Chtěl bych zdůraznit, že nejde o tvorbu něčeho nového, ale o zachování toho starého tak, aby si to místo nadále zachovalo své kouzlo.”

Hlavní zásah spočívá v rekonstrukci zídek, převážně z původních kamenů. Zpevněno je schodiště a obnoveny budou lavičky v hledišti. Práce přijdou na 724 tisíc korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Díky členství v Místní akční skupině Laško se nám podařilo získat dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu ve výši sto procent. Neuznatelným nákladem je DPH, takže dostaneme 600 tisíc korun.”

Završením projektu bude následná výsadba nových stromů v okolí divadla, ty původní prořídly kvůli kůrovci. Nicméně i některá torza dřevin poslouží ke zvelebení prostoru.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: ”Tam uschly dva velké modříny. Ponechali jsme tam zbytky kmenů do výšky asi jednoho metru a na ně bude umístěna kruhová deska s šachovnicí.”

Největší akcí, kdy lesní amfiteátr ožívá, bývá červnová Divadelní dílna. V příštím roce se tedy bude konat už v obnoveném a přesto stále starém prostředí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy