Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V lesích u Žiliny je opravená cesta a sněžná jáma. K čemu slouží?

Lesní cesta v lokalitě Žiliny, poškozená deštěm a stahováním kůrovcového dřeva, je opravená. U této trasy, kterou využívají i turisté, vznikla nedávno také malá stavba. Správce lesa ji nazývá sněžnou jámou.

Městské lesy se podařilo zbavit kůrovcové kalamity, která je v nejsilnější vlně napadla v letech 2014 a 2015. Jedním z negativních dopadů likvidace zasažených stromů, které se ve zvýšené míře těžily a vyvážely z lesa, bylo poškození lesních cest. Například na této komunikaci v lokalitě Žiliny směrem na Libotín se ale podepsalo více faktorů.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Nyní se nacházíme na tom úseku, který se opravil letos. Tady hlavní příčinou byla tekoucí voda z polí, kdy ty dešťové srážky tu udělal výmoly až dvacet centimetrů a osobním autem se tady vůbec nedalo projet.”

Cesta slouží pro správu lesa a je také součástí značené turistické trasy. Město, jako vlastník, kolem ní musí provádět pravidelnou prevenci.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Kontroluje nejen stav té cesty, ale i okolních stromů, aby nedošlo k nějakému neštěstí právě třeba při zvýšeném větru, teď jsou ty porosty podmáčené, tak prostě zdravotně závadné stromy odstraňujeme, aby nedošlo k nějakému neštěstí. Kontrola se provádí jednou týdně a obvykle po deštích a prudkých větrech.”

Po stejné cestě se dá také dojít k malé stavbě zapuštěné do svahu, která se tu nachází od roku 2019. Je to tzv. sněžná jáma neboli lednička.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Říká se jí tak proto, že v minulosti se dělaly takové drobné stavby přímo v lesích, a pokud byla sněhová pokrývka, tak se tam lopatou naházelo asi dvacet centimetrů sněhu. Vrstva se udusala a dávaly se na ni sazenice pro výsadbu.”

Takovéto zchlazení zpozdí nástup vegetace sazenic až o měsíc a pracovníci mají delší čas na jejich výsadbu. Ta probíhá od poloviny března nejpozději do 5. května. Město muselo například po kůrovcové kalamitě vysadit v jednom roce až 45 tisíc sazenic nových stromků.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Takže jsme tady nechali zhotovit tuto stavbu. Je to dobře zvolené místo zastíněné po celý den, celý rok. Blízko je také studánka, takže můžeme sazenice i kropit vodou, aby nevyschly.”

Dovnitř tedy vejde až 20 tisíc kusů sazenic. V dalších částech roku může objekt sloužit jako sklad, například pro nátěrové prostředky proti okusu stromků zvěří.
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Úřad práce České republiky - kontaktní pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků