Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Nový Jičín byl v minulosti útočištěm známých válečníků

Nový Jičín jako historické město prožil v minulosti mnoho událostí a zajímavých okamžiků. Spojeny jsou také s budovou Staré pošty. V té přenocovala řada významných osobností, například i vojevůdce Alexandr Suvorov.

Stará pošta na Masarykově náměstí se na přelomu 18. a 19. století stala útočištěm, tedy ve smyslu přenocování, pro několik významných ruských vojevůdců. Prvním z nich byl Alexandr Suvorov, který se zde ubytoval 6. února roku 1800. Poté to byli také car Alexandr a generál Kutuzov.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Takže je to zajímaví plejáda tří osobností z tehdejšího protinapoleonského života, které přenocovaly na Staré poště.”

Samotný Suvorov sehrál klíčovou roli v 60 bitvách a údajně žádnou z nich neprohrál. Jeho život se protnul také s dalším vojevůdcem, který do tohoto města zavítal.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Už v roce 1759 v rámci Sedmileté války bojovala po boku generála Laudona, který je taktéž spojen s Novým Jičínem, a společně s ním vyhrál bitvu u Unesdorfu a následně ruská vojska obsadila Berlín.”

Na sklonku 18. století Suvorov vyrazil zastavit rozpínavost napoleonské říše. V roce 1799 se s asi 23 tisícovým vojskem vydal k území dnešního Švýcarska. A právě tehdy ho cesty zavedly i na Novojičínsko.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Generál Suvorov Novojičínském táhl celkově dvakrát. Poprvé, když táhl proti Francii, tak přenocoval v Suchdolu nad Odrou, kde se nachází nádherná barokní fara, tam strávil celkově dvě noc. A když se vracel do Ruska, už těžce nemocný, tak se přijel ubytovat do budovy Staré pošty. To víme zcela jistě.”

Přestože už Suvorovovi zdraví nesloužilo, v podstatě tři měsíce po pobytu v Novém Jičíně zemřel, poklonil se ve městě památce generála Laudona, který již skonal o deset let dříve. Nicméně životopisec Suvorovova tuto událost chybně popsal, a to, že se v Novém Jičíně poklonil Laudonovi u jeho hrobu.

  Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Naštěstí tu legendu se nám podařil před několika lety rozmotat dopis, který adresoval přímo z Nového Jičína Suvorov svému příteli hraběti Rastupčinovi, a tam píše ten příběh poněkud jiný. Já jsem navštívil dům, kde zemřel Laudon a tady jsem prolil slzy. Je to lidský osud.”

  Samotná návštěva ruských vojáků před více než 220 lety byla vždy velkou podívanou. Provázely ji i společenské události, zejména plesy. Traduje se, že v Novém Jičíně byl tehdy druhý největší taneční sál na Moravě, a to právě v zadní část domu U Laudona a v přilehlé budově.

  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy