Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čítárna v parku je nápadem mladé ženy v rámci participativního rozpočtu

Do Smetanových sadů byla na sklonku roku instalována malá knihovna. Projekt venkovní čítárny vzešel z návrhů veřejnosti v rámci participativního rozpočtu. Před pár dny město vyhlásilo jeho čtvrtý ročník.

Takzvané venkovní knihobudky jsou v poslední době trendem a vznikají v mnoha městech po celé republice. Inspirovala se jimi také Lucie Jančaříková z Nového Jičína a předložila myšlenku na pořízení venkovní čítárny v rámci participativního rozpočtu.

Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Mně se líbila ta myšlenka toho, že ty knihy, co máme doma, tak když už je nevyužijeme, tak je nemusíme vyhazovat, ale mohou se líbit třeba někomu jinému, a mohou je tady donés, a zase si třeba nějakou knihu odnést domů.”
anketa: návštěvnice parku: “Je to perfektní nápad. Moc ráda to tu vidím. Doufám, že tu nějaké knížky přinesu a možná si i nějakou odnesu, pokud se mi zalíbí.”

Součástí nápadu byla také instalace několika míst k sezení, kolemjdoucí tu mohou jen tak zrelaxovat s knížkou v ruce.

Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Vůbec jsem nečekala, že to bude naplněné tak rychle. S několika známými jsem se o nápadu bavila, říkali, že chodí nosit knížky třeba do Štramberku, takže uvítali, že máme takovou knihovničku i v Novém Jičíně.”

Lokalitu ve Smetanových sadech zvolila autorka projektu ve spolupráci s městem.

Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Původně to mělo být někde trošičku někde jinde, ale vzhledem k tomu, že jsem to konzultovala s odborem majetku, s komisí architektury a podobně, tak jsem se nakonec dohodli na tomto místě. V současné době i vzniká projekt na revitalizaci parku, takže jsme požádali autorku projektu, aby knihobudku do svého návrhu zanesla, a vybrali jsme toto místo.”

Právě kvůli zapracování čítárny do připravované úpravy parku se realizace nápadu už z roku 2019 posunula až na konec roku 2020.

Během uplynulého roku se kromě knihobudky podařilo ještě realizovat například nápad na založení květnaté louky u kruhového objezdu u bývalého obchodního domu Meinl.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já jsem velice rád, že se nám v Novém Jičíně podařilo zavést tzv. participativní rozpočet, neboli Projekty pro Nový Jičín, jak tomu říkáme, kde mají občané možnost navrhovat věci, které oni považují za vhodné, aby se ve městě realizovaly, a to až do výše 100 tisíc korun. Celkem je na tento rozpočet vyhrazeno 200 tisíc, což znamená, že minimálně dvě akce mohou být realizovány.”

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu už radnice vyhlásila 4. ledna. Vize veřejnosti, čím vylepšit život ve městě, očekává do 15. února. Základní podmínkou je, aby se nápady týkaly ploch, které jsou majetkem města.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail