Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnost v NJ připomene krvavou řež, pokud ale bude

Krvavá bitva, která se v Novém Jičíně odehrála před 400 lety, se stane hlavním tématem zářijové městské slavnosti. Tedy pokud její konání bude možné. V plánu příprav je i velkolepá dobová ukázka historických vojsk.

Zda se po roční pauze podaří v Novém Jičíně uskutečnit městskou slavnost pro tisíce lidí je zatím ve hvězdách. Pro případ, že to ale bude možné, začalo město s její přípravou. Její stěžejní téma, které vždy vycházelo z historických události, je už vybrané.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nese podtitul Nový Jičín ve stínu 30 leté války a jejím hlavním tématem bude připomenutí nejkrvavější bitvy v dějinách našeho města, bitvy z roku 1621. Bitvu připomene i výstava na Staré poště, kde budou prezentovány publikace, dokumenty, možná i dobové zbraně a také tam budou představeny výsledky badatelské práce historiků Radka Polácha a Jaroslava Zezulčíka.”

Před 400 lety 25. července Nový Jičín obklíčilo 10 tisíc vojáků pod vedením Jana Jiřího Krnovského. Obranu města představovala posádka složená z několika stovek vojáků. Výsledkem byly masové hroby s více než 500 mrtvými těly. Bitvu připomene také výstava, která bude prezentovat i výsledky badatelské činnosti historiků.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Tam se nacházely dřevěné stodoly, které hořely, které vytvářely strašidelnou kulisu celé této bitvy, také město bylo ve velkých plamenech. Neapolští vojáci, kteří nebyli na Moravě oblíbení, byli naprosto nemilosrdně pobiti.”
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Program slavnosti ještě nemá pevné rozměry. Nicméně, pokud slavnost proběhne, bude mít klasický charakter. Opět bude kostýmovaný průvod, laserová show, večer budou koncerty, hlavními hosty budou Vašo Patejdl a skupina Mirai.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy