Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odborníci pátrali, zda Nový Jičín skutečně udělil čestné občanství Henleinovi

Zastupitelé za SPD v Novém Jičíně předložili návrh na odnětí čestného občanství města Konrada Henleina. Zatím o něm ale představitelé městské samosprávy nehlasovali. Údajně není dostatečný důkaz, že Henlein opravdu čestným občanem byl.

Seznam čestných občanů Nového Jičína je uveden v Galerii osobností na webu Muzea Novojičínska. Mezi zhruba pěti desítkami jmen je uveden také Konrád Henlein. Návrh na odebrání jeho čestného občanství města předložili na březnovém jednání zastupitelů členové za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Na základě upozornění našich spoluobčanů jsem se rozhodli podat návrh na odebrání titulu čestný občan města Nového Jičína Konradu Ernstu Eduardu Henleinovi, který mu byl udělen místním zastupitelstvem 27. listopadu 1938. Konrád Henlein byl prohlášen v roce 1945 za válečného zločince a myslíme si, že by mu měl být tento titul odebrán.”

Návrh byl ale nakonec z jednání zastupitelstva stažen s konstatováním, že není dostatečný důkaz, že tento nacistický funkcionář byl skutečně čestným občanem města

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nastal rozpor mezi tím, zda tento člověk v tomto seznamu vůbec je právoplatně uváděn. Protože se nepodařilo historikům dohledat to rozhodnutí jak zastupitelstva nebo rady města, kdy říkají, že tento člověk občanství legálně získal. Druhý náhled na tuto věc mají právníci, že i kdyby tento člověk byl čestným občanem města, tak výnosy prezidenta z roku 1945 o toto občanství de facto přišel.”

Případem se začali zabývat odborní pracovníci Státního okresního archivu v Novém Jičíně. Před pár dny se jim v dokumentech podařilo dohledat další údaje týkající se čestného občanství Konráda Henleina.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “V zásadě ten první doklad je ten, vzpomíná ho městská kronika, že dne 27. listopadu 1938, v době návštěvy v Novém Jičíně, tehdejší starosta města doktor Schollich Henleinovi sdělil, že mu čestné občanství bude uděleno. A to určitě není zcela průkazný doklad toho, že mu uděleno byla. Dalším pátráním se ale podařilo zjistit, že to čestné občanství udělené bylo. Na dalším zasedání rady města z ledna roku 1939 bylo řečeno, že Konrad Henlein z titulu svých tehdejších funkcí a zásluh to čestné občanství města Nového Jičína skutečně i získá.”

Dokladem je podle Martina Vitko i zápis ze zasedání rady města z 11. ledna 1939.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Ten zápis přímo říká toto: Po poradě s představiteli města, se zástupci obecné rady, se dospívá k následujícímu závěru - Konradu Henleinovi bude uděleno nebo uznáno čestné občanství města Nového Jičína. Myslím si, že to je tím pádem asi neprůstřelný důkaz.”

Jak v úvodu zaznělo, čestných občanů, kteří jsou uvedeni v seznamu na stránkách Muzea Novojičínska, je asi padesát. Nejstarší jsou z poloviny 19. století.

Velký počet čestných občanství byl udělen ve druhé půli 19. století, především za zásluhy o město. Čestné tituly získali podnikatelé, starostové a církevní hodnostáři.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ve sbírkách Státního okresního archivu v Novém Jičíně se uchovává několik čestných občanství města Nového Jičína. Jedno z nejvzácnějších je čestné občanství významného novojičínského faráře a děkana Josefa Proroka. Dalším nádherným exemplářem je čestné občanství bývalého starosty Wilhelma Gromanna.”

Ve druhé polovině 20. století pak čestná občanství města dostali například Edvard Beneš, Klement Gottwald a v roce 1968 velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: ”Seznam na Galerii osobností je svědectví doby. Takže i kdyby čestné občanství bylo odebráno, tak přesto ta osoba tam zůstane, protože v nějakém určitém horizontu let toto čestné občanství měla a nebudeme dělat, to, co se tu dělalo v minulosti, že by se tu mazaly dějiny.”

Podle Radka Polácha se seznam čestných občanů na základě nových bádání stále aktualizuje. Nedávno objevili v muzeu v rakouském Salzburgu listinu dokládající čestné občanství starosty Nového Jičína z druhé poloviny 19. století Adolfa Kampratha.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy