Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návrat do života chystají také kluby a spolky

Spolky a kluby, které ve městě vyvíjí své aktivity, a musely být téměř celý rok mimo provoz, teď začínají pomalu ale jistě plánovat svou činnost. Některým postačí navázat na přetrhané plány, jiní musí své fungování nastartovat od počátku, i s novými členy.

Rozvolňování vládních opatření netrpělivě sledují také spolky a kluby, které působí na území Nového Jičína. V roce 2020 stihly minimum aktivit, ne-li žádné. Například History klub se zaměřuje na práci s dětmi, spolupracují s Návštěvnickým centrem, jeho expozicí Laudon, a Zámkem Kunín.

Hana Šmídová, vedoucí History klubu: “Loňský rok byl pro nás úplným fiaskem. Všechno, co bylo naplánováno a připraveno, muselo být zrušeno. Vzhledem k tomu, že jsme zaměřeni na práci s menšími dětmi, tak se nám stalo, že nám spousta dětí odrostla. Takže sice budeme rádi, když budou nadále spolupracovat ty starší děti, nicméně budeme se věnovat náboru nových dětí.”

Navázat chce History klub na ověřené projekty a připravuje i nový průvodcovský program městem Nový Jičín. Nejen k tomu využije nové kostýmy a rekvizity, které zakoupil i díky dotaci z města.

O něco lepší období mají za sebou dobrovolní hasiči fungující druhým rokem v místní části Žilina. Částečně mohli trénovat alespoň loni v létě, malí hasiči stihli svůj první a jediný závod.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Současná situace nám dává naději, že by se to mohlo zlepšit, že bychom mohli začít cvičit. Dohodli jsme se s naším velitelem, že v nejbližší době vypracujeme plán tréninků a dáme dopředu vědět termíny soutěží, aby s tím rodiče mohli počítat.”

V loňském roce díky dotacím z města Nový Jičín, Moravskoslezského kraje a dalším podporovatelům zakoupili výbavu a výstroj pro malé hasiče. Letos žádosti o finanční příspěvky opět podali, Nový Jičín už je podpořil a čekají na rozhodnutí kraje. Pokud vše dopadne dobře, chtějí pořídit přenosnou hasičskou stříkačku

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Náš hasičský sbor vznikl teprve nedávno, ale i přesto máme již docela dost členů v naší základě. Jsou to především děti a jejich rodiče, kteří pomáhají s těmi tréninky.”

Epidemické zákazy silně zasáhly také klub FENIX, který se se věnuje vojenské historii od roku 1900. Zrušit museli pět velkých akcí, které souvisely i se 75. výročím koncem 2. světové války.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Uvidíme, jak se bude situace bude vyvíjet situace v roce 2021. V Novém Jičíně chystáme větší akci, Branný den pro děti a mládež, která by se měla odehrávat v prostoru na Skalkách ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika Nový Jičín. A také máme akce přislíbené městem Bílovec na zámku v Bílovci."

S Československou obcí legionářskou připravují například akci věnovanou osvobození Nového Jičína a okolí, ve Frenštátě pod Radhoštěm Den záchranářů, a také by se rádi vrátili do škol, kde vojenskou historii prezentovali v rámci hodin dějepisu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy