Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obraz s novojičínským odkazem se dražil v proslulé aukční síni Dorotheum

Světově proslulá aukční síň Dorotheum dražila před pár dny tři obrazy novojičínského autora. Do aukce se proto vůbec poprvé zapojilo i Muzeum Novojičínska. Získat chtělo obraz, na kterém malíř Eduard Veith zachytil svou manželku.

Muzeum Novojičínska je s více než čtyřmi desítkami obrazů největším sběratelem děl zdejšího rodáka, významného malíře přelomu 19. a 20. století Eduarda Veitha. Před pár dny proslulá aukční síň Dorotheum ve Vídni oznámila online dražbu tří Veithových obrazů, mezi nimi portrétu jeho ženy Berty, o který muzeum usilovalo.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Bohužel se tak nestalo, přeplatil toto dílo nějaký neznámý sběratel. Svým způsobem to byla první dražba, do které se Muzeum Novojičínska zapojilo.”

Záměrem muzea bylo umístit obraz Berty vedle autoportrétu jejího manžela, který je součástí expozice v Žerotínském zámku. Nicméně finanční možnosti této instituce byly omezeny.

Zájem právě o tento obraz vychází i z vazeb manželů Veithových na novojičínskou kloboučnickou rodinu továrníků Hückelů. Jejich vily zdobila řada Veithových realizací.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “V archivním souboru je uložena i pamětní kniha podniku a zároveň soukromých vil továrny, do které se zapisovaly i významné návštěvy, a mimo jiné je tady právě podepsaný Eduard Veith se svou manželkou Bertou.”

Záznam pochází pravděpodobně z jejich poslední návštěvy u rodiny Hückelů v roce 1921, tedy před 100 lety.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy