Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům v městské památkové rezervaci brání před nechtěnými nájemníky mříže

Město před několika dny řešilo situaci, kdy skupina lidí obsadila prázdný dům u náměstí. V objektu několikrát zasahovali strážníci a policisté. Přístupu do domu teď brání nové mříže.

Tento dvojdům v městské památkové rezervaci má jeden vstup z ulice 5. května a druhý z Jungmannovy. Je ve vlastnictví města. Uvnitř je několik bytů, které jsou prázdné a v přízemí komerční prostory. Neobydlená patra před několika dny obsadili nežádoucí nájemníci.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Vstoupili dovnitř dveřmi z boční ulice. Tím, že dům byl neobydlený, tak vylomili tyto dveře, zevnitř je zabarikádovali a usadili se v neobydlených bytech. Bylo tu zhruba čtyři až pět lidí.”

Nezvané obyvatele zaznamenala kamera městské policie, která je umístěna na ulici 5. května.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Městská policie viděla na kameře na balkoně nějakou slečnu a následně zde proběhl první zásah hned v noci. Policisté museli demontovat světlík a vlezli dovnitř.”
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Městská policie měla několik výjezdů na ulici Jungmannova, přímo do objektu, který je v majetku města. Vniknuly tam osoby, které tam neměly co dělat, a řešilo se to následně i ve spolupráci s Policií České republiky.”

Z domu na Jungmannově ulici se poslední dva oficiální nájemníci odstěhovali na konci dubna. Několika dnů poté se stal terčem vniknutí nezvaných hostů.

Město po těchto zkušenostech nechalo na vstupní dveře namontovat mříže, další kovové zábrany jsou nainstalovány i v průchozích částech uvnitř objektu.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Dům, který je již zabezpečen mřížemi, sledujeme stále kamerovým systémem. Ale budeme vděčni i za poznatky lidí, kteří kolem procházejí nebo bydlí v okolních nemovitostech, a všimnou se, že by tam opět někdo nepovoleně vnikal. Pokud má někdo pocit, že se v nějakém opuštěném objektu nacházejí osoby a nemají tam co dělat, určitě ať do objektu nevstupují a a volají ať městskou nebo státní policii.”

Lidé, kteří do domu vnikli, tu po sobě nechali hromady odpadků, oděvy i matrace. Bytový odbor musí nechat prostory vyklidit. Údajně zde byly i některé věci, které pocházely z vloupání.
Co bude s domem dále je otázkou. U vstupu z ulice 5. května je cedulka, že se jedná o kulturní památku. Jak je ale vidět, interiér je v dezolátním stavu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dlouhé roky jsme se potýkali s tím, že v minulosti byla jedna bytová jednotka prodána soukromému vlastníkovi a město zde mělo ztíženou situaci, co se týče oprav a údržby tohoto objektu. Nakonec jsme se s vlastníkem domluvili a v březnu zastupitelstvo schválilo odkup této bytové jednotky. Čili v tuto chvíli je jediným a výlučným vlastníkem město Nový Jičín.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Stav obou objektů, na ulici Jungmannova i 5. května, je stavebně nevyhovující, čili v tomto případě ani není možné tyto prostory pronajímat, a bude na rozhodnutí města, jak s tímto objektem dál naložit.”

V úvahu přicházejí dvě varianty, buď kompletní rekonstrukce na náklady města, která by si vyžádala hrubým odhadem okolo 15 milionů korun, i s přihlédnutím k tomu, že domy stojí v městské památkové rezervaci, nebo prodej soukromému vlastníkovi.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy