Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obraz Berty se vedle autoportrétu manžela zatím nevrátí

Světově proslulá aukční síň Dorotheum dražila před pár dny tři obrazy novojičínského autora. Do aukce se proto vůbec poprvé zapojilo i Muzeum Novojičínska. Získat chtělo obraz, na kterém malíř Eduard Veith zachytil svou manželku.

Muzeum Novojičínska je s více než čtyřmi desítkami obrazů největším sběratelem děl zdejšího rodáka, významného malíře přelomu 19. a 20. století Eduarda Veitha. Před pár dny proslulá aukční síň Dorotheum ve Vídni oznámila online dražbu tří Veithových obrazů, mezi nimi portrétu jeho ženy Berty, o který muzeum usilovalo.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Bohužel se tak nestalo, přeplatil toto dílo nějaký neznámý sběratel. Ale pevně doufáme, že do budoucna se podaří toto dílo ženy, která společně s manželem zajížděla za svou rodinou a svými přáteli do Nového Jičína, jednou získat.”

Záměrem muzea bylo umístit obraz Berty vedle autoportrétu jejího manžela, který je součástí expozice v Žerotínském zámku. Nicméně finanční možnosti této instituce byly omezeny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Podobně, jako další instituce, které se těchto aukcí zúčastňují, jako jsou Národní muzeum nebo Národní galerie, je i naše instituce určitým způsobem limitována, i podle kunsthistorických záležitostí. Svým způsobem to byla první dražba, do které se Muzeum Novojičínska zapojilo a dnes už máme určité zkušenosti, takže se snad do budoucna podaří získat do sbírek spoustu dalších zajímavostí, které se týkají výtvarného umění, které má vazbu na Nový Jičín.”

Zájem právě o tento obraz vychází i z vazeb manželů Veithových na novojičínskou kloboučnickou rodinu Hückelů. Jejich vily ozdobila řada Veithových realizací. Obě rodiny spolu udržovaly přátelské vztahy.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “V archivním souboru rodiny Hückelů je uložena i pamětní kniha podniku a zároveň soukromých vil továrny, do které se zapisovaly i významné návštěvy, například arcivévoda Reiner a arcivévoda Evžen, když tady byli na své návštěvě, další osobnosti kulturního a společenského života z města i ze zahraničí, a mimo jiné je tady právě podepsaný Eduard Veith se svou manželkou Bertou, a to při své poslední návštěvě tady ve vilách v roce 1921, tedy před 100 lety.”

Obrazy Eduarda Veitha jsou dnes součástí nejvýznamnějších evropských muzeí a galerií. Řadí se mezi ně císařský palác Hofburg ve Vídni, Volkstheater nebo pražská státní opera. Podrobně se Veithovu díle ve své knize věnuje Marie Mžyková. Publikace vyšla před několika lety za přispění města Nového Jičína, ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Klubem rodáků a přátel města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy