Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sílu koní poznali obyvatelé chráněného bydlení Archa, i ti na vozíčku

Zpestření volných chvil si po dlouhých měsících omezování užili obyvatelé chráněného bydlení Archa v Žilině. Vydali se na projížďku koňským povozem. Díky speciálně postavenému vozu si mohli zážitek dopřát i vozíčkáři

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, ne každému ale může být tento zážitek dopřán. Obyvatelé chráněného bydlení Archa Slezské diakonie v Žilině, tedy lidé s lehkým až středně těžkým mentálním a často i tělesným postižením, si teď alespoň vyzkoušeli, jaké to je, když je koňská síla pohání sedící na povoze.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Já jsem nejdříve oslovila dva klienty, kteří jsou milovníci koní, věděla jsem, že ti budou šťastní, když se takové aktivity budou moci zúčastnit. Ale v momentě, kdy jsme oslovili tyto dva klienty, tak se to rozkřiklo a byl o to velký zájem.”

Užít si projížďku koňským povozem totiž mohli i ti, kteří mají rovněž tělesné handicapy a nebo jsou dokonce na invalidním vozíku.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Vždycky mě trošku mrzelo, že mám doma koně, a když jsme dělali akce tady v Žilině, tak jsem si museli někoho pozvat na povození dětí. Měl jsem v hlavě pořád takový nápad, že bych koupil nějaký vozík na vození těch dětí, jenže ty ceny jsou docela vysoké a za druhé jsme nikde nenašel vozík, na které m by bylo možno převážet i vozíčkáře. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že si ten vozík postavíme sami.”
obyvatelé chráněného bydlení ARCHA: 
“My se na tom vozíku sedělo dobře, nehoupalo to a bylo to bylo to fajn. Místy jsme jeli i dost rychlé, bylo to dobré.”
“Já jsem to viděla poprvé a poprvé jsme na něčem takovém jela. Je to pěkný zážitek.”
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Při počtu pracovníků, které máme, si nemůžeme dovolit moc volnočasových aktivit pro naše klienty a oni to potřebují. Potřebují dostat se ven z bytů, zažít něco nového, novou aktivitu a impuls.”

Osadní výbor v Žilině se snaží obyvatele chráněného bydlení vtáhnout do místního dění v rámci různých aktivit. Pozvání už opět dostali také na první letošní Sousedskou snídani, kterou tu v areálu pod přístřeškem na červen plánují. A nejen pro Žilinské.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Poslední sobotu příští měsíc bychom chtěli Sousedskou snídani uspořádat poprvé i v Novém Jičíně, protože si myslíme, že sousedi jsme všichni, tak chceme vyrazit do Nového Jičína a uspořádat sousedskou snídani tam.”

Konat se bude v parčíku pod gymnáziem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy