Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Miniatury jsou poděkováním Žilinských za nový kostelní zvon

Místní část Nového Jičína - Žilina nechala vyrobit zmenšené kopie zvonu z věže zdejšího kostela. Jsou poděkováním pro všechny dárce, kteří před lety přispěli na jeho odlití. Původní zvon byl totiž jen poválečnou nekvalitní náhradou.

To je zvuk zmenšené kopie originálního zvonu z věže kostela sv. Mikuláše v Žilině. Ten velký byl odlitý v Brodku u Přerova a zní tu široko daleko teprve posledních zhruba 10 let.

Žilinský kostel je nejstarší církevní stavbou v novojičínském regionu. Ani jemu se ale nevyhnul osud válek. Jeho zvony byly v roce 1942 zabaveny a roztaveny pro potřeby armády. Dlouhá léta se tu pak zvonilo provizorním ne příliš kvalitním zvonem.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Tento zvon byl používaný pouze jako umíráček. Ale časem prasknul a bylo doporučeno, aby se ten zvon nepoužíval, protože to může být nebezpečné. Takže bylo období, kdy nebyl v Žilině ani zvoněn umíráček, protože nebylo na čem ho odzvonit.”
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Žilina tím, řekněme, strádala, a naštěstí se místní rozhodli v roce 2008 tento hendikep napravit a vznikla myšlenka pořídit nový zvon, a dneska tady slyšíme zvonění žilinského zvonu i v Novém Jičíně.”

Nový zvon a moderní technologie automatického zvonění přišly na 280 tisíc korun. Přispěli farníci a například i ti ze spřátelené německé obce Malsch. Následně vznikl také nápad vytvořit jeho miniatury.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Ten první nápad byl asi ten nějak poděkovat těm dárcům, kteří přispěli na odlití toho nového zvonu. Znovu jsme se spojili se zvonařskou firmou a nechali jsme odlít věrnou zmenšeninu zvonu, který je nahoře.”

Mini zvonky slouží k propagaci a také jako dary pro významné návštěvy. Jsou i ve Vídni nebo na české ambasádě v Berlíně.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy