Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Javorník slaví výstavou v Návštěvnickém centru, zatím bez tance a zpěvu

Souboru lidových písní a tanců Javorník si připomíná půlkulaté výročí založení. Zatím tedy jen výstavou v Návštěvnickém centru. Doufá ale, že to brzy půjde i zpěvem a tancem před publikem.

Pětašedesátiletou historii Souboru lidových písní a tanců Javorník mapuje výstava fotografií v Návštěvnickém centru. Oslavy výročí, které si soubor připomíná od loňského roku, se zatím musely obejít bez zpěvu a tance.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Soubor byl založen ve školním roce, protože to bylo ve škole Komenského 68, ve školním roce 1955/1956. Založila jej paní učitelka Emilie Císařová. Potom ten soubor přešel ze školy i dál. V roce 1965 se soubor usídlil v domě dětí, kde vlastně, s různými přestávkami, pracuje až dodnes”

Ke svým oslavám měl soubor připraven velký program, Valašský bál, setkání u cimbálu nebo projekce dokumentů. Zatím se ale podařilo realizovat jen jednu vzpomínkovou akci - tuto výstavu.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Je to historie asi od roku 1964 do současnosti. Jsou tam ještě i první máje, i všechny zahraniční zájezdy, různé akce, svatby a tak dále.”
Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Tady ten maličký, to jsem já, vedle je má sestra další holky, se kterýma já jsem musel tančit.”

Další ještě černobílý snímek připomíná časy, kdy soubor vyjížděl do valašských vesnic za sběrem regionálních písní a tanců.

Svatoslav Válek, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Já jsem se a následně i další, které jsem ovlivnil, jsem se zúčastňovali soutěži v odzemku na Rožnovských slavnostech. To je mužský tanec, tak jako je verbuňk na Slovácku. tento tanec se snaží dát Valašské muzeum jako tradici pod ochranu světového dědictví. Později vznikla odzemkářská škola, která se dělá každoročně v Rožnově ve skanzenu a na základě toho i ti tanečníci musí ukázat, co umí. To t je Petr Hanzelka a vedle Radek Geryk, který má tu školu.”

Soubor používal během více více krojů, mimo jiné také na Štramberské nebo Kravařské tance, a věnoval se například i romským nebo maďarským tancům. Součástí výstavy je ukázka toho základního.

Po tři čtvrtě roční pauze se teď soubor těší na první vystoupení, 4. července to bude na Rožnovských slavnostech, na konci srpna v Odrách a 4. září na slavnosti města v Novém Jičíně.

Před publikem si ale možná zatančí a zazpívá už o něco dříve, pokud to vyjde, plánuje na 25. června před Návštěvnickým centrem dernisáž.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy