Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně lze spatřit slavnou Laudonovu knihovnu, umístěná je v domě, kde maršál zemřel

V Novém Jičíně lze spatřit vzácnou Laudonovu knihovnu. Více než tisíc svazků, které patřily slavnému generálovi, je součástí expozice v Návštěvnickém centru. Do Nového Jičína ji dlouhodobě zapůjčilo Národní muzeum.

Přes tisíc svazků v kožených vazbách, mnohé s erbem Ernsta Gideona Laudona, vystavuje od června novojičínské Návštěvnické centrum, které sídlí na Masarykově náměstí v domě, kde v roce 1790 polní maršál zemřel.

Petr Mašek, Národní muzeum, oddělení zámeckých knihoven: “Původně měl tuto knihovnu pravděpodobně na svém zámku v Bečvárech, posléze tuto knihovnu zdědili jeho synovci a prasynovci, kteří ji odstěhovali do svého zámku v Bystřici pod Hostýnem.”

Dlouhodobé zapůjčení tisků umožnilo Novému Jičínu Národní muzeum, které je vlastníkem knihovny. Ta čítá celkem asi 15 tisíc svazků. Téměř 20 let byly ukryty v Muzeu Novojičínska a nyní se jejich podstatná část přesunula do depozitáře v Terezíně.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tuto dohodu považuji za obrovský úspěch, jednak proto, že se podařilo ty sbírky zachovat přímo v Novém Jičíně, a také je to zkvalitnění těch výstavních prostor, které tady máme.”
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín: “Připravujeme příští rok digitalizaci určitých vytipovaných knih. Pokud vyjdou evropské fondy nebo dotace z ministerstva kultury, jsme připraveni pořídit multimediální kiosek."

Většinu Laudonovy knihovny tvoří tisky s vojenskou, historická nebo i floristickou tématikou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy