Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozkvetlý Lesopark Skalky rozhodně za procházku stojí

Lesopark Skalky stojí za procházku v každém ročním období. Nejkrásnější ovšem je, když rozkvete, což je právě i nyní. Tento unikátní zahradně-architektonický projekt vznikl v Novém Jičíně před sedmi lety.

Lesopark Skalky, který se rozkládá na pěti hektarech, byl otevřen na podzim roku 2014, jako zóna oddechu, relaxace a současně i jako botanická zahrada. Rozdělen je na tři části.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Teď momentálně stojíme v zahradách u vil, kde byly ponechány částečně původní porosty, částečně musely být kvůli kůrovci vykáceny. V nové části parku je slunný háj a růžovité, kde jsou růže a také sluneční altán.”

Lesopark vytvořil Ivar Otruba, jeden z nejvýznamnějších českých zahradních a krajinných architektů. V roce 2019 získal tento prostor dvě prestižní ceny, mimo jiné v soutěži Park roku cenu za nadčasový krajinářský přínos.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Pan profesor Otruba navrhl unikátní věc, kdy do příměstského parku vměstnal jako by malou botanickou zahradu. To množství druhů, které tady je, ať už od těch rododendronů, keřových zástupců, stromů je velké množství. snažíme se u nich doplňovat cedulky, aby ten výchovný smysl zůstal zachován.”

Lesopark Skalky je ideálním místem pro relaxaci, lidé tu mohou jen tak posedět, poležet v trávě a obdivovat kvetoucí vegetaci. Právě teď nastává čas růží.

V tomto prostoru v podstatě vždy něco kvete a často i voní od prvních jarních dnů. Zpočátku je to luční kvítí, později azalky, rododendrony a trvalky, třeba levandule.

Areál ovšem vyžaduje neustálou péči, mimo jiné dosadbu za suché stromy a rostliny, nebo za ty, které naopak nepřečkaly loňský hodně vlhký rok, kdy podmočená jílovitá půda nepřála jeřábům ptačím.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Od otevření parku se už dosadeb dělalo velice mnoho. Bylo velké štěstí, že naše paní vedoucí dbala na to, aby se uzavřela smlouva na realizací díla i s dvouletou údržbou. Takže firma, která projekt realizovala, tak protože největší kvantum stromů, které uhynuly do dvou let po výsadbě, vyměnila. Nicméně vždycky se najde vandal, který po akci na Skalkách tudy jde, a dva tři stromy zlomí. Takže potom dosazujeme.”
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: 
“Chodím tady velmi často a ráda, je to krásné místo, všechno tu kvete, je to tady upravené.”
“Je to tady krásné, chodíme tu za každého počasí, v zimě i v létě, myslím, že nikdo nemá tak krásné okolí.”
“My bydlím rady vedle, je to velmi pěkné místo, takže, když máme čas, vezmeme děti do přírody.”

Záměrem projektu Lesoparku je i to, že na určitých plochách zůstanou louky, některé z nich slouží i přímo k tomu, aby si na nich mohli lidé na dece poležet.

Ovšem vytvořit zde typickou louku nebylo úplně jednoduché. Původně byla tato půda obhospodařovaná jako zemědělská, než se začal Lesopark realizovat, vyrašilo zde velké množství plevele. Toho se správci snažili zbavit častějším kosením. Letos poprvé už seče omezí a louky by mohly kvést v plné kráse.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy