Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně je exponát spojený se slavnou Sissi

Expozici klobouků v Návštěvnickém centru obohatila na léto výstava vojenských čepic, přileb a dalších pokrývek hlavy. Doprovází ji i řada kuriozit, jedna z nich souvisí s císařovnou Sissi.

Uvnitř Návštěvnického centra se nacházejí výstavní prostor v přízemí a dvě stálé expozice. Jedna je věnována generálu Laudonovi, druhá kloboukům. A právě zde je i další zákoutí, které pravidelně prezentuje různé zajímavosti.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V kloboucích se právě nacházíme a je zaměřena především na výrobu klobouků plus zkoušírnu, kde i mohou návštěvníci vyzkoušet až 300 klobouků. Plus tady také máme výstavní prostor, ve kterém se zhruba po třech měsících obměňují putovní výstavy. Od začátku června do konce srpna tuto expozici doplní výstava Ve zbrani a zbroji z Muzea Novojičínska.”

V současné době muzeum spolupořádá celkem tři výstavy mimo svou budovu, další v zámku Hradec nad Moravicí a ve Šluknovském zámku. Ta v Návštěvnickém centru prezentuje několik desítek exponátů z vojenské oblasti. I když je rozsahem menší, obsahuje několik unikátů.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Podařilo se nám určit jeden z unikátních fezů, které používaly jednotky rakousko-uherské armády, o tom se až tak moc neví, za první světové války. byli to příslušníci z Bosny a Hercegoviny. A takové podobné fezy vyráběla i zdejší novojičínská firma Johann Hückel´s Söhne. Takže Je to možná i taková místní specialita, která je i současným artiklem firmy Tonak, která je následovníkem této firmy.”

Dalším pozoruhodným exponátem výstavy je stuha z praporu vojenských veteránů z roku 1878. Vidět ji může veřejnost vůbec poprvé. Je spojen s manželkou Františka Josefa I. císařovnou Sissi.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Veteránský spolek v Novém Jičíně bylo jedno z nejvýznamnějších těles, které zde existovalo až do sklonku druhé světové války. Památkou na něj je tato pamětní stuha, která připomíná vojenské veterány. A obsahuje i jméno císařovny Alžběty Elisabeth Amalie Eugenie, která byla patronkou tohoto praporu.”

Kuriozitou, která je kromě Návštěvnického centra prezentována na státním zámku Lednice, je dětská vojenská uniforma knížat z Lichtenštejna.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Je původem z Velkých Losin, Muzeum Novojičínska ji získalo v polovině osmdesátých let. Je to unikátní doklad toho, že i vysocí štábní důstojníci, respektive majitelé pluků, jako kníže Lichtenštejn byl, i pro své děti nechával ušít uniformy, ve kterých si hráli a chodili s nám na nějaké přehlídky a další společenské události.”

To, že je Nový Jičín městem klobouků, pak dokládá exponát z produkce zdejší nejstarší kloboučnické továrny na světě - tropický klobouk z druhé světové války.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Které se používaly v letech 1941 až 1943 pro tehdejší Afrikakorps, což byli německé armádní sbory, které se účastnili bojů v Africe.”

Výstava Ve zbrani a zbroji bude v Návštěvnickém centru k vidění do 29. srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy