Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stavebníci zpevňují popraskané Beskydské divadlo

Hlavními a jedinými aktéry v Beskydském divadle jsou už od května stavební dělníci. Zpevňují část novodobé přístavby. Její statiku narušily propadlé stropní desky. Vyztuží je ocelová lana.

Novodobá přístavba Beskydského divadla má poškozenou statiku. V části budovy, ve které se objevily místy i velké praskliny, se musí zpevnit stropní desky. Stavební práce začaly v květnu a potrvají do konce listopadu.

Zbyněk Petružela, zástupce ředitele Beskydského divadla: “Týká se to tří stropních desek, které jsou v levé části přístavby, a které jsou staticky narušené, prohýbají se a praskají. Z toho důvodu bylo třeba zesílit stropní desky ocelovými lany, které půjdou nataženy přes tyto deviátory. Tady se budou ve dvou částech protahovat do kříže. Vzhledem k tomu, že mezi kulisárnou a malým sálem je nosná zeď, tak tam budou jen podélně.”

Přímo v dotčeném prostoru se nachází třeba kanceláře divadla, kulisárna nebo malý sál.

Nicméně ocelová lana je nutné kotvit i skrze boční stěnu jeviště hlavního sálu. Hlediště je od stavebních prací odděleno a de facto chráněno železnou bezpečnostní oponou.

Zbyněk Petružela, zástupce ředitele Beskydského divadla: “Komplet vlastně divadlo je přestěhováno do hereckých šaten, kde jsou nyní kanceláře zaměstnanců. V podstatě je to tady celé staveniště. I když se vedle nic nedělá, tak některé práce musí procházet i přes pravou část divadla, protože tam se tahá zařízení, kterým se to vrtá a chladí se vrtáky.”

Průhyb nosných železobetonových desek v jednotlivých podlažích způsobil také destrukci příček a následně poruchy rozvodů sítí. V některých prostorách se proto bude dále bourat a stěny mezi místnostmi budou postaveny nově.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Bohužel tyto údržbové práce v Beskydském divadle nejdou na žádnou dotaci, je to špatná statika té budovy, po 17 letech v jiné části, opravuje se to složitou technologií předpjatých lan, a stojí to téměř 19 milionů korun. Je to dosti vysoká částka a vlastně návštěvník Beskydského divadla nezíská nějakou přidanou hodnotu, je to opravdu jen záchrana této budovy.”

Historická budova Beskydského divadla získala moderní přístavbu v době generální rekonstrukce v letech 1984 až 1992. Novostavba má tři konstrukční části. Před 17 lety už musela být zpevněna statika jejího středu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy