Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po studeném jaru spoléhají novojičínští včelaři na kvetoucí lípy

Včelaři mají za sebou první medobraní. Kvůli chladnému jaru je medu méně. Nicméně teplé léto a kvetoucí lípy naznačují, že druhá snůšky může být i nadprůměrná. Alespoň v to doufají chovatelé včel z Nového Jičína.

VIDEO: TV Polar

Chladné a propršené jaro včelaře, i ty na Novojičínsku, příliš nenadchlo. Šanci na úspěšné medobraní nedávalo. Včelaři tak letošní první květový med vytočïli většinou až ve druhé polovině června.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Tento rok je bohužel trošku takový opožděný, počasí bylo poměrně dlouho studené, deštivé, objevovaly se i časté mrazy. Já jsem měl díky tomu, že jsem měl 42 včelstev, tak jsem vytočil 230 kilo medu, což je poměrně slabé. Ale vím, že jsou včelaři, kteří vytočili i nějakých třicet kilo na včelstvo, ale těch je minimum.”

Teď nastal čas, kdy včely snášejí lipový med, a od toho si chovatelé slibují radostnější snůšku.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Otázka, jak se na tom dál podepíše agrochemie a hlavně to, jaké mají včelaři podmínky. Pokud mají v blízkosti kvetoucí lípy a podobně, tak ta snůška by mohla dopadnout, já si troufám říct, i něco nad průměrem.”

V základní organizaci Nový Jičín je registrováno 54 včelařů, kteří se starají o zhruba 360 včelstev. Průběžně přibývají noví, ale v podstatě jen do počtu nahrazují ty, kterým už vysoký věk nedovolí se náročné zálibě věnovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy