Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvu prezidenta Beneše připomínají fotografie a kopie občanství

Nový Jičín ve své historii zažil celou řadu významných státnických návštěv. Například před 75 lety tu přicestoval i tehdejší prezident Edvard Beneš. Jeho pobyt dokumentuje množství dochovaných fotografií.

V létě roku 1946 se Československý prezident Edvard Beneš rozhodl vykonat návštěvu na Moravě, a tak 17. července protnula cesta prezidentské kolony i Nový Jičín. Doprovázela jej manželka Hana nebo tehdejší ministr obrany Ludvík Svoboda, což připomínají dobové články v tisku, a také bohatá sbírka fotografií v archivu a muzeu. Pořídil je novojičínský fotograf a kameraman Zdeněk Svoboda. Nicméně jeden ze zajímavých dokladů vzácné návštěvy zatím zůstává utajen.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “A jednou z těch záležitostí, kterou se dosud ještě nepodařilo dohledat, je originální zvukový záznam Československého rozhlasu Ostrava, který byl pořízen právě na novojičínském náměstí. Klobouky, které sebou Edvard Beneš a jeho manželka Hana při návštěvě Nového Jičína měli, se zachovaly a tyto klobouky jsou dnes v čerstvé akvizici Národního muzea.”

Prezidentský vůz a jeho doprovod přijeli do města kolem Španělské kaple, na náměstí zahrála vojenská hudba fanfáry z opery Libuše. Následovaly projevy zdejších představitelů.

Za zmínku stojí, že příbuzným prezidenta z rodných Kožlan byl první poválečný předseda okresního národního výboru v Novém Jičíně Arnošt Leipert.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ne zrovna nejpříjemnější záležitostí této návštěvy bylo to, že německé obyvatelstvo, které ještě nebylo odsunuto, mělo zákaz vycházení a nesmělo se této události účastnit.”

Dělníci z továrny Hückel prezidentovi věnovali klobouk, který je dnes uchováván ve sbírkách Muzea Novojičínska. A odvezl si odtud ještě jednu významnou pozornost.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Při příležitosti návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v Novém Jičíně mu bylo uděleno čestné občanství, které ilustroval známý ilustrátor Adolf Zábranský, rodák z Rybího u Nového Jičína. Ilustroval například Olbrachtova knihu Ze starých letopisů, Baarovu Hanýžku a Martínka nebo Národní pohádky a pověsti od Beneš Třebízského.”

Kopie Benešova čestného občanství, které je v podstatě výtvarným dílem, je uložena ve státním okresním archivu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků