Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V krovech Španělské kaple, jejíž střecha se opravuje, byly trámy staré 300 let

Výměnou dřevěných nosníků ve věži pokračuje rekonstrukce střechy Španělské kaple, která byla v havarijním stavu. Z krovů v nejstarší části barokní stavby byly odstraněny trámy staré dokonce 300 let.

Rekonstrukce střechy Španělské kaple začala loni na podzim a pokračuje i letos. Práce vyjdou na více než 3 miliony korun, téměř polovinu částky poskytlo město Nový Jičín, dále přispěl Moravskoslezský kraj, farnost a individuálními dary sami farníci.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Práce pokračovaly i přes zimu, kdy se měnily krovy. V této fázi je už střecha dokončena. Lešení je postaveno i k věži. V samotné věži se musí také některé trámy vyměnit. A v letošním roce by se měla ještě uskutečnit fasáda věže nad střechou kostela.”

Při rekonstrukci byly z krovů z nejstarší části kaple odstraněny zbytky trámů staré dokonce 300 let, což potvrdil odborný dendrochronologický průzkum.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Lze se domnívat, že původní krytina na staré části kaple byla pravděpodobně šindelová, po rozšíření kaple v roce 1864 už byla položena bobrovka z Kunína, která vydržela až do 70. let minulého století. Pak byla střecha překryta plechem a dneska se vracíme k té bobrovce a doufáme, že také vydrží těch sto let, jako ta minulá.”

Kaple byla postavena na místě, kde byli v roce 1621 pohřbeni vojáci bojující v žoldu španělského krále. Před 400 lety, 25. července, se na Nový Jičín vydalo 10 tisíc vojáků pod vedením spojence Zimního krále Jana Jiřího Krnovského. Jedinou obranu města představovala posádka složená z několika stovek tzv. španělských vojáků, kteří byli pobiti.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Tři roky poté tady byla postavena dřevěná kaple, která tady byla až do roku 1724, kdy místo dřevěné kaple byla postavena zděná.”

Kolem roku 1860 byla kaple rozšířena do dnešní podoby, ne vždy ji ale využívala jen církev.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Když byla kaple zavřená a sloužila jako sklad soli, tak ji měšťan Franz Mech odkoupil a znovu daroval církvi.”

Kaple byla v 18. století vyhlášeným poutním místem, tam, kde je obvodní zeď zahrady, byla křížová chodba.

Dnes je v této barokní kapli téměř každý večer, včetně neděle, sloužena mše.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy