Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sextet plus na fotografiích rekapituluje svých 15 let

Komorní pěvecké těleso Sextet plus, působící při novojičínském gymnáziu, slaví 15 let. Výročí připomíná výstava fotografií v městské knihovně.

Fotografie z vystoupení, která se odehrála v České republice i na různých místech Evropy, mapují patnáctiletou historii komorního pěveckého tělesa Sextet plus. Vzniklo při novojičínském gymnáziu, v symbióze s již existujícím sborem Puellae et Pueri.

Karel Dostál, Sextet+: “V roce vzniku, v roce 2006, už na gymnáziu fungoval dívčí komorní kvartet, který se jmenoval Detašé, a takovým mentorem kvartetu byla má manželka Andrea, a t a byla při návratu z jednoho koncertu Puellae et Pueri oslovena mužskou sekcí sboristů, zda by nebylo možné něco podobného vytvořit i s těmi chlapy.”

A povedlo se, myšlenka byla zhmotněná a funguje 15 let. Inspirací Sextetu byl 4TET s Jiřím Kornem a jeden z nejlepších českých vokálních souborů Gentlemen singers.

Karel Dostál, Sextet+: “Sextetem za ty roky prošlo více než dvacet chlapců, a jediný, kdo zůstal z původní sestavy, tak to jsem já, ale to je celkem logické, protože chlapci končí střední školy, přechází na vysoké školy, takže to složení se proměňuje a já tam zůstávám jako to plus, proto Sextet plus.”

Vystavené fotografie zachycují různé členy Sextetu, a také různá místa, kde všude si zazpívali, a ke kterým se váží jejich vzpomínky.

Radek Dostál, Sextet+: “Já si vzpomínám, jak jsme měli takový výjezd do Paříže a tam jsme na různých místech, ať už to byl Louvre nebo pod Eiffelovkou, zpívali výběr ze svých písniček. Vždy jsme si dali tón a začínali jednou skladbou, a pak se nám dokonce povedlo, že jsme začali zpívat, aniž bychom si dali tón, už naprosto automatiky.”
Jakub Dostál, Sextet+: “Pro mně nejsilnějším zážitkem stabilně bývají zimní koncerty, kdy dostaneme možnost zpívat vánoční skladby, a můžeme je věnovat přátelům. A protože máme docela velkou fanouškovskou základnu, tak se vždycky najde někdo, komu bychom tu skladbu věnovali. ”
David Sochor, Sextet+: “Hlavně soutěž Mezzochori, kde jsme byli v Hradci Králové, my jsme měli možnost se tam potkat s bývalým členem The King's Singers Robinem Tysonem a to byla pro nás byla velká čest, jsou také naším vzporem a zpíváme i jednu jejich skladbu. Takže jsme měli možnost si ji zazpívat s ním.”
Karel Dostál, Sextet+: “Pokud by mělo být něco srdečního se Sextetem, tak pro mě je to zcela určitě neuvěřitelné vystoupení v pořadu Tobogán Aleše Cibulky, rozhlasové vysílání v roce 2018 při znovuotevření Panteonu Národního muzea. Vzniklo to zcela náhodně, pan Cibulka si nás vyhledal na internetu, oslovil mě a my jsme to přetavili v krásné koncertní vystoupení.”

Repertoár přizpůsobuje Sextet + hlasovým možnostem obsazení, jsou to úpravy lidových písní i populární hudby nebo náročný barbershop. Vůbec nejraději si ale zazpívají tu nejkrásnější českou písničku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy