Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zemědělství jako sociální projekt. Vzpomínky na dětství oživil seniorům den na statku

Zemědělství nejen jako produkce potravin, ale také jako naplnění sociálních potřeb společnosti. Na farmě Bludička v Bludovicích zkouší nový pilotní projekt. Jeden den tu prožilo několik seniorů z denního stacionáře Domovinka.

Zavzpomínat na dětství, připomenout si dřívější zvyky nebo znovu po letech cítit pod rukama ovčí vlnu - to jsou zážitky, které prožili senioři z novojičínského denního stacionáře Domovinka na statku Bludička, kam se vydali na celodenní výlet.

klienti denního stacionáře Domovinka:
“Je tu krásně, mi se tu líbí, to je jako u nás doma.”
“Je mi tu velice dobře.”

Venkovský statek Bludička, který se nachází v místní části Bludovice, spolupracuje se sociální organizací města na pilotních programech pro seniory s prvky venkova už delší dobu.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Často se starali o zvířata, dělali těžkou práci na polích a na statcích, takže my se je snažíme do toho dětství vrátit, ale už je nenutíme pracovat, ale snažíme se jim ten den zpříjemnit kontaktem se zvířaty.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Pro naše seniory to má obrovský význam, co se týče sociálních kontaktů, o které v minulém roce téměř přišli, ale i připomenutí svých dřívějších návyků.”

Už dříve se senioři z Domovinky díky Bludičce těšili přímo ve svém zařízení z návštěvy oslíka Karlíka a na statku někteří z nich prožili i něco jako příměstský tábor.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Klienti na to vzpomínají, zlepšili se tady jak motoricky, tak i jejich paměť se zlepšila. I ti, kteří už na tom nejsou úplně dobře, tak vzpomínají na dny, které tady prožili.”
Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Je to takzvaný vhled do sociálního zemědělství, kdy zemědělství není jenom o produkci potravin, ale slouží i pro naplňování potřeb naší společnosti. A u seniorů si myslím, že to je velice dobrá cesta.”
Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Těch akcí bude více, již u nás proběhlo líhnutí kuřátek v líhni, tohle je druhá akce, výjezd na Bludičku, a dále by měla Bludička přijet k nám.”

V Domovince by si opět přáli zopakovat zmíněnou úspěšnou oslíkoterapii a rok by chtěli ukončit další návštěvou statku s vánočním atmosférou betlémské stáje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy