Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odborníci mají vize využití Hückelových vil, přesvědčit musí zastupitelstvo

Nový Jičín má po roce a půl vizi revitalizace a využití Hückelových vil. Návrh odborníků teď musí schválit zastupitelstvo. Následně bude moci město začít s opravami, hodlá využít různé dotační programy.

Dvě zdevastované Hückelovy vily koupil Nový Jičín od soukromého vlastníka v roce 2016. Od té doby hledá jejich smysluplné využití. Pro tento účel sestavila radnice komisi složenou z odborníků, architektů, zástupců Národního památkového ústavu a dalších. Vize je po roce a půl hotova a proběhla její prezentace.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska, vedoucí pracovní skupiny: “Vila Augusta Hückela by se měla stát takovým fenoménem, který je spojený s tím, čím Nový Jičín je, to je město klobouků. Mělo by tam dojít k propojení záměrů několika institucí národního charakteru, samozřejmě i Tonaku, měly by se tam objevit klobouky z celého světa.”

Druhá vila Johanna Hückela má tři variantní řešení - sociální nebo komerční využití nebo oprava a konzervace do doby, než se najde lepší účel.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “To využití, které představil pan Polách si myslím, že je v zásadě velice rozumné.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta dnešní odborná diskuze sloužila k tomu, aby bylo ještě možné tu vizi dopracovat tak, aby byla co nejlepší, a aby následně mohla jít do rady města a následně zastupitelstva, které by mělo říct ano, tímto směrem půjdeme.”

Pak bude moci město pokračovat v postupných opravách a shánění dotací. I tak hrubý odhad hovoří o tom, že rekonstrukce potrvá deset let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy