Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkování kontrolují strážníci chytrou aplikací, řidiči musí znát svou SPZ

Nový Jičín před měsícem modernizoval parkovací systém. Součástí je také efektivnější kontrola toho, zda řidiči za odstavení vozidel zaplatili, a změna ceníku. Ta začne platit od října.

Moderní parkovací automaty začaly v centru města fungovat minulý měsíc, řidiči nově za odstavení vozidel zaplatí nejen mincemi, ale i kartou nebo nebo přes internetovou aplikaci. Při této úhradě ale motorista nezíská lístek, který by vložil za sklo vozidla, potvrzení mu přijde e-mailem. Proto bylo nutné také změnit kontrolu platby. Ta teď probíhá rovněž přes chytrou aplikaci.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Součástí té aplikace je také chytrý software, který automaticky rozpoznává registrační značky a strážníkům předá informaci, zda je uhrazen poplatek.”
Pavel Boháč, strážník MP Nový Jičín: “Když po spuštění aplikace namířím tabletem na SPZ našeho služebního auta, které zaplaceno nemá, tak je v červeném. Vozidlo vedle je v rámečku zeleném, má tedy zaplaceno.”
Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Při každé úhradě je nově potřeba zadat registrační značku. Touto cestou bych chtěl poprosit občany, protože již máme takové zkušenosti, aby si při zadávání SPZ dávali pozor. Pokud ji zadají chybně, tak systém vyhodnotí, že úhrada parkovného nebyla provedena. Samozřejmě, pokud k této situaci dojde, tak strážníci potom zpětně individuálně posuzují, zda došlo k chybě, a určitě ta osoba sankcionována nebude.”

Za parkování v lokalitách s automaty platí řidiči v Novém Jičíně dosud 10 korun za hodinu. Nicméně rada města rozhodlo o navýšení ceny.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Od 1. října bude ceník upraven. Za hodinové odstavení vozu se bude platit 20 korun. Na parkovišti Na Valech zůstane taxa stejná, tedy první dvě hodiny zdarma a pak každá započatá hodina přijde na 30 korun.”

Parkoviště Na Valech je největší odstavnou plochou v blízkosti náměstí. I ze byl instalován nový závorový systém s výše uvedenými možnostmi platby.

Změna pravidel v parkování vychází z koncepce statické dopravy, kterou si radnice nechala před časem zpracovat. Spolu s modernizací systému tak v centru přibyla dvě menší placená parkoviště, před Mendelovou školou v Tyršově ulici a u Komerční banky ve Štefánikově. Naopak bez poplatku je parkoviště na Revoluční ulici.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Už se v současné době nemusí platit poplatek za vjezd do městské památkové rezervace. Samozřejmě zde máme režim pěší zóny, tak pořád je potřeba sledovat dopravní značení. Pod touto dopravní značkou je uvedeno, která vozidla do té pěší zóny mohou vjíždět.”

Povolen vjezd je tedy automobilům technických služeb města, dopravní obsluze do 7,5 tuny a vozidlům s povoleným stáním.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy