Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravené harmonium z dílny staré varhanářské rodiny je zpět v bludovické kapli

Do bludovické kaple se po opravě vrátilo vzácné harmonium. Nástroj je z dílny proslulé varhanářské rodiny. Jeho opravu zaplatilo město a lidé, kteří sesbírali peníze během benefičního koncertu.

Více než sto let staré harmonium z dílny Karla Neussera, proslulého majitele varhanářské firmy z Nového Jičína, je po opravě zpět v kapli sv. Michala v novojičínské místní části Bludovice.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Harmonium je zpátky, organolog, pan Krátký, který ho opravoval, nám na něj zahrál, takže vypadá úžasně a hraje ještě lépe.”

Jiří Krátký, odborník, který se stará o varhany v kostelech ostravsko-opavské diecéze, odvezl harmonium z Bludovic na podzim loňského roku. Nástroj poškodil zub času a voda, která během povodní v roce 2009 zaplavila celou kapli.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Ta iniciativa začala v Žilině, protože jsme s panem Krátkým prohlíželi žilinské varhany, které je potřeba opravit, a poprosil jsme jej, jestli by se podíval také do Bludovic. Pan Krátký tady při prohlídce kapličky uviděl to poškozené harmoniem a říkal, že by bylo dobré jej zachránit, že je neméně tak vzácné jako žilinské varhany, že je ze stejného období od stejného výrobce.”

Bludovická kaple není kulturní památkou, přesto Nový Jičín, jako vlastník, investoval do její záchrany. Opravy interiéru, sanace zdiva a výmalby, stály více než půl milionu korun.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Město také přispělo na obnovu harmonia z přelomu 19. a 20. století, které je umístěno v kapli svatého Michala v Bludovicích.”

Oživení harmonia přišlo na 25 tisíc korun, práce zaplatilo město a také lidé, kteří sesbírali 10 tisíc korun během loňského benefičního koncertu Mariana Jurečky a seskupení Porta Benfica.

Zatím si zvuk opraveného nástroje mohlo poslechnout jen pár lidí při jeho návratu, oficiální koncert tu plánují až na příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy