Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Areál, kde se dříve vařilo pivo, Nový Jičín nevyužije a navrhuje prodej

Město Nový Jičín je vlastníkem bývalého pivovaru, ve kterém zlatavý mok kdysi vařili jezuité. Nemovitá kulturní památka je ale v dezolátním stavu, radnice připravuje její prodej.

Zchátralý bývalý pivovar, jehož majitelem je město Nový Jičín, se nachází U Jezu v místní části Žilina. Areál tvoří čtyři objekty a plechové garáže. Právě na nich je umístěn QR kód s upozorněním, že se jedná o Panský dvůr, kde se dříve vařilo pivo. Původní správní dům a sladová sýpka jsou kulturními památkami.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “V roce 1624 ztratilo město výsadní titul královského města a do Nového Jičína tehdy přišel jezuitský řád, který se stal vrchností. V souvislosti s tím začal využívat, jsou o tom i písemné zmínky z počátku 17. století, tak zvaný Panský dvůr a pivovar. Ten se stal konkurencí právovárečných měšťanů v Novém Jičíně.”

Jenomže zlatavý mok se tu nevaří už léta a nevyužitý areál chátrá.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tím, v jakém stavu ty nemovitosti jsou, tak město pro ně nemá využití a město připravuje nabídkové řízení na prodej tohoto areálu.”

Prodej doporučil i audit využitelnosti nemovitého majetku, který si radnice nechala zpracovat v roce 2019.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ten konstatoval zbytnost tohoto majetku pro město. Navrhoval jeden z rodinných domů k demolici, protože ten je v nejhorším technickém stavu, a zbytek objektů navrhl k prodeji.”

Radnice eviduje jednoho zájemce, který by areál koupil. Záměr prodeje připravuje předložit zastupitelstvu v listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy