Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvnické centrum obklopují osobnosti, které se zapsaly do dějin města

Galerie osobností, které se výrazně zapsaly do dějin města, je novou součástí recepce Návštěvnického centra. Prozatím ji tvoří portréty 16 lidí. Jsou mezi nimi stavitelé, továrníci i umělci.

Tak trochu s nadhledem uplynulých let shlíží na lidi, kteří zavítají do Návštěvnického centra na Masarykově náměstí, tváře osobností, které se výrazně zapsaly do dějin Nového Jičína. Nová obrazová galerie s novým osvětlením tu byla zřízena v prostoru recepce.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: ”Prapůvodní myšlenka byla ta, že Nový Jičín je líhní významných osobností, které spoluvytvářely historii města. Nový Jičín má mnoho co nabídnout právě díky těmto významným osobnostem.”

Galerii prozatím tvoří portréty, životopisná data a stručné popisy činnosti 16 lidí. Ti se v tomto městě narodili nebo působili a vynikli například v umění, architektuře, stavitelství, případně se zasadili o průmyslový a společenský rozvoj Nového Jičína nebo se za války postavili na obranu své vlasti.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Toto místo je právě tím středobodem setkávání se turistů, kdy při návštěvě města se často nejprve dostanou do Návštěvnického centra, kde se dozví důležité informace, a také se mohou dozvědět informace o těchto významných osobnostech. tyto panely mají také edukační charakter, protože do Návštěvnického centra přicházejí školy, školky a zástupci vzdělávacích institucí.”

Na výběru osobností spolupracoval Radek Polách z Muzea Novojičínska, autorem grafické podoby a překreslení portrétů je Janis Masmanidis, učitel výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Studence, který s Návštěvnickým centrem dlouhodobě spolupracuje na jeho vnější image, tvoří designu propagačních materiálů a tiskovin.

Janis Masmanidis, realizátor galerie: “Byl tady výborný nápad vytvořit tu Galerii osobností s tím, že se mi sešly nějaké podklady, se kterýma jsem se snažili nějak popasovat. Ale bylo to dost problematické, protože byly hodně rastrované a podobně, takže to nešlo ani počítačově dát dohromady. Proto jsem se rozhodli po dohodě o překreslení těchto portrétů. To je takový složitější proces, kdy ta fotografie musí být průhledná a výsledný efekt se počítačově upravuje.”

Galerii osobností si lze volně prohlédnout během otevírací doby Návštěvnického centra sedm dní v týdnů, a také na webu. V plánu je i její další rozšíření.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy