Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěva ovce s jehňaty potěšila seniory v Domovince

Zvířecí návštěva ze stáje Bludička potěšila seniory v Domovince. Díky Mobilnímu salaši si mohli v sociální službě ve městě užít venkovské prostředí.

Mobilní salaš ze stáje Bludička v Bludovicích dorazil za seniory do novojičínské Domovinky. Tato návštěva je součástí dlouhodobé spolupráce sociální služby a zemědělského zařízení, a navazuje na letní pobyt seniorů na statku.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Takovým novým trendem je takzvané sociální zemědělství. Je to myšlenka, která mě velmi oslovila, už před několika lety jsme začali vlastně sociální zemědělství na nevědomé úrovní provozovat. Týká se to toho, že zemědělství neslouží pouze k produkci potravin, ale také třeba na aktivizaci seniorů prvky venkova, protože je to docela nové unikátní přivézt venkov k seniorům do jejich prostředí, kde žijí.” 
  Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Je vidět, že aktivity jim prospívají, zvláště po době, kdy jsme měli denní stacionář z nařízení vlády uzavřený. Lidi zůstali doma a bylo znát, že když neprobíhala aktivizace, že jejich stav se rychle zhoršoval, odvykli si sociálnímu kontaktu. Takže teď využíváme každou vhodnou aktivitu, aby se nám alespoň o něco vrátili zpátky a aby se jejich stav dále nezhoršoval.”
Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “My vlastně aktivizujeme různými prvky venkova a dneska je to za pomocí oveček Valašek, je to původní starobylé plemeno, kterému hrozilo vyhynutí, my se už více jak 25 let věnujeme záchraně a chovu tohoto plemene. Lidé si mohou vyzkoušet různé aktivity spojené s chovem ovcí na salaších a zároveň si vyzkoušet jemnou motoriku, vzpomínky a podobně.”

Tento zážitek si mohli v zařízení ProSenior Pod lipami užít především lidé z denního stacionáře Domovinka, který také v současné době disponuje určitými volnými kapacitami a zve na Den na zkoušku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy