Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Likvidace ekologické havárie v Bludovicích, město doporučuje zkontrolovat vodu ve studních

V Bludovicích došlo k úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozené cisterny. Havárii likvidovalo několik jednotek hasičů. Město následně zajistí specializovanou firmu, která bude zasažené místo sanovat.

Na silnici v obci Bludovice došlo k úniku kyseliny chlorovodíkové z poškozeného kamionu v pondělí 4. října kolem čtvrté odpoledne. V cisterně bylo více než 20 tun kyseliny. Část látky unikla do Zrzávky. Na místě zasahovalo několik i specializovaných jednotek hasičů a dle potřeby neutralizovali kyselinu v potoku uhličitanem sodným. 21 osob muselo na čas opustit své domovy, které stojí v okruhu 100 metrů od místa havárie.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jedna imobilní osoba byla převezena pomocí sanitky do městem zřizované služby ProSenior. Město dle pokynu velitele zásahu, zajistilo evakuační místo na Základní škole Jubilejní o kapacitě zhruba sedmdesáti lidí. V koordinaci s městskou policií bylo nápomocno se znalostí místní lokality.”

Připravené evakuační prostory ve školní tělocvičně nakonec nikdo nevyužil. Podle informací Stanislava Kopeckého, který se na místo dostavil kolem půl šesté odpoledne, tekla cisterna s polskou poznávací značkou už od Hladkých Životic.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “A de facto se na to přišlo tak, že v Bludovicích se opravuje chodník, byly tam semafory, řidič zastavil a z cisterny mu látka vytékala na chodníkové těleso. Někdo řidiči zaklepal na budku a řekl, že mu něco z nádrže teče. Řidič zastavil u restaurace Boss a zavolal hasiče.”

Kolem sedmé hodiny večer se při zvýšení vlhkosti uniklá kapalná žíravina začala měnit v silně dráždivou plynnou látku, kterou hasiči likvidovali kropením cisterny.

Místní obyvatelé, které se nám podařilo oslovit, už událost komentovat nechtěli.

Po prvotní likvidaci havárie teď město musí zajistit sanaci zasaženého místa odbornou firmou, zejména odstranění části zeminy.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče samozřejmě všech nákladů, bude město požadovat po firmě, která převážela tu nebezpečnou látku, samozřejmě náhradu škody. Podle našich informací vytékající kyselina ale nezasáhla pozemky soukromých osob.”

Přesto radnice vydala určitá doporučení.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Odbor životního prostředí radnice doporučuje lidem, kteří mají do sta metrů od místa ekologické havárie studnu, aby si nechali odbornou firmou změřit pH vody. Z důvodu předběžné opatrnosti doporučujeme lidem v dotčené oblasti, aby ovoce a zeleninu před konzumací řádně omyli tekoucí vodou.

Pokud trávu používají ke krmení zvířat, je vhodné ji osprchovat hadicí s vodou a nechat do druhého dne oschnout.”

Případ ekologické havárie dále šetří Policie ČR, vodoprávní úřad a Povodí Odry.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 27 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice, Příbor a okolí
Nový Jičín
od 32 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - Bílovec
Bílovec
od 8 500 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry