Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bunkr je bezpečným prostorem pro mladé, a to nejen, když mají volný čas

Nízkoprahové zařízení Klub Bunkr funguje v Novém Jičíně téměř deset let. Pomáhá dětem, především v dospívajícím věku, řešit problémy, se kterými se mohou setkávat. Současně také zve do svých prostor i ty, kteří nechtějí volný čas trávit jen tak na ulici.

Zahrát si třeba fotbal, stolní tenis, posedět s kamarády. A nebo hledat pomoc s řešením problémů, které trápí v dospívajícím věku a domácí prostředí není zrovna ideální. Pro tyto všechny situace je ve sklepních prostorách v domě u centrálního parkoviště otevřeno nízkoprahové zařízení Bunkr. Po létě se vrátilo ke standardnímu fungování.

Eliška Formanová, Klub Bunkr Nový Jičín: “Teď začal nový provoz s tím, že o prázdninách chodilo méně klientů, teď chodí zase více, i kvůli špatnému počasí. A teď hlavní téma, které asi řešíme, je škola. A momentálně dochází asi třicet aktivních klientů. Určitě může přijít každý, kdo do této věkové skupiny spadá a my potom zjišťujeme, jestli spadá i do té špatné životní situace, jestli ji má takovou, že naši službu potřebuje a že jsme mu schopni pomoci.”

Společně teď v říjnu klienti a sociální pracovníci napekli občerstvení pro symbolickou kolaudaci prostor Bunkru, které byly před časem s finanční pomocí města zrekonstruovány a zbaveny vlhkosti. Další společnou aktivitou, do které se mohou děti dobrovolně zapojit, bude tvoření podzimních dekorací. 

návštěvníci Klubu Bunkr: 
“Jo, je tu fajn, mám tu kamarády.”
“Mi se tady líbí úplně všechno, hry, mám tady hodně kamarádů, líbí se mi tady.”

Klub Bunkr je preventivní služba pro děti a mládež od 11 do 20 let a je zařazena do sítě sociálních služeb Nového Jičína. Příští rok oslaví deset let fungování.

Richard Pešat, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Nový Jičín: “Ta prevence spočívá v tom, že tohle to zařízení dětem a mládeži poskytuje jakýsi bezpečný prostor k tomu, aby mohly někde trávit svůj volný čas. Jsou tady také sociální pracovníci, kteří mohou s dětmi navázat bližší vztah, mohou spolu řešit různé problémy, se kterými se ty děti potkávají, nebo které musí řešit v rámci svých rodin nebo různých kolektivů. A v podstatě je zde i prostor v navázání nějakých dalších navazujících služeb.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín této sociální službě každý rok přispívá na provoz, je to zhruba 450 tisíc korun ročně. Jsme rádi, že tuto sociální službu máme, protože nám pomáhá nejen tady v Bunkru, ale i v terénu.”

Otevřeno má Bunkr od pondělí do čtvrtka od půl třetí odpoledne do sedmi do večera.

Je také členským zařízením České asociace streetwork.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy