Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pod lipami by mohl na pozemku města stát nový dům pro lidi s demencí

V Novém Jičíně chybí kapacity v pobytovém zařízení pro starší lidi s demencí, kteří už nemohou zůstat v domácí péči. Město na situaci reaguje vyhlášením záměru prodeje pozemku pro výstavbu sociálního zařízení tohoto typu.

Zařízení se zvláštním režimem pro seniory s demencí, kteří již nemohou zůstat v domácím prostředí, je na Hřbitovní ulici v rámci provozu Domova Duha, jehož zřizovatelem kraj. Kapacita je 95 osob. Podle aktuálních informací sociálního odboru novojičínské radnice je tu ale dalších 156 akutních žádostí o umístění lidí do takového zařízení.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Musíme říct, že v rámci sociální politiky město především podporuje terénní a ambulantní služby, které se snaží udržet člověka co nejdéle v jeho přirozeném prostředí. Nicméně i pobytové sociální služby mají neoddiskutovatelné místo v síti sociálních služeb, obzvláště v případech, kdy nestačí už péče rodiny, terénních, či ambulantních služeb.”

Potřebnost zařízení pro lidi s demencí zazněla také na posledním jednání zastupitelstva, a to v souvislosti s vyhlášením prodejem pozemku o rozloze více než 6 tisíc metrů čtverečních právě pro sociální účely.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé města rozhodli zveřejnit záměr prodeje pozemku na ulici Pod lipami za domem zvláštního určení. Zde by měl v budoucnu vyrůst dům pro seniory se zvláštním režimem. Město se tak snaží reagovat na skutečnost stárnoucí populace a to je zároveň spojeno s výrazným nárůstem počtu osob, které potřebují naši pomoc.”

Odbor sociálních věcí vydal k potřebnosti své stanovisko, ve kterém vycházel z demografických údajů obyvatel města a měl k dispozici informace České alzheimerové společnosti o prognóze nárůstu počtu osob s demencí v souvislosti s věkem.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Nejpotřebnější by byla v tuto chvíli potřeba domova se zvláštním režimem pro osoby s demencí. Určitě by to měla být služba, které je registrována podle zákona o sociálních službách. Důležitá je specifikace cílové skupiny tohoto potenciálního zařízení a důležité je také tu kapacitu zařízení stavět s ohledem na velikost území a potřebnost té dané skupiny.”

Dle dostupných demografických údajů vycházejících z roku 2017, kdy vznikal komunitní plán rozvoje sociálních služeb na Novojičínsku na léta 2020 až 2024, bylo v Novém Jičíně více než čtyři a půl tisíce lidí starších 65 let, tedy téměř 20 procent obyvatel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy